Lewicowi aktywiści domagają się Ronda Praw Kobiet w Warszawie.
Lewicowi aktywiści domagają się Ronda Praw Kobiet w Warszawie.

Rondo Praw Kobiet zamiast Ronda Dmowskiego? Za niedługo zapadnie decyzja

Redakcja Redakcja Samorząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 53
Radni Warszawy po Marszu Niepodległości mają zdecydować, czy przemianować Rondo im. Romana Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet. Tego oczekuje m.in. Strajk Kobiet i Lewica.

W marcu 2021 r. do Przewodniczącej Rady m.st. Warszawy wpłynęła petycja nr 13/2021 w sprawie podjęcia przez Radę m.st. Warszawy uchwały "o zmianę nazwy Ronda Romana Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet". Rozpatrzenie petycji przez Radę m.st. Warszawy planowane jest podczas sesji w dniu 18 listopada br." – czytamy w odpowiedzi ratusza na interpelację w tej sprawie złożoną przez radnego Filipa Frąckowiaka (PiS).

- Jestem przekonany, że koledzy z Prawa i Sprawiedliwości nie będą rekomendować rozpatrywania tej petycji, ponieważ nie pojawiły się żadne nowe informacje dotyczące biografii Romana Dmowskiego, które mogłyby posłużyć, jako argument do zniesienia nazwy ronda, a następnie nadania nowej – podkreślił Frąckowiak. Wyjaśnił, że tzw. uchwała nazewnicza Rady Warszawy mówi wprost, że muszą nastąpić szczególne okoliczności, aby dokonać zniesienia nazwy.

Radny zwrócił uwagę, że petycja wpłynęła w marcu, a termin jej rozpatrywania został wyznaczony na 18 listopada, po obchodach Święta Niepodległości.

- Sądzę, że gdyby doszło podczas Marszu Niepodległości do działań niezgodnych z prawem, byłoby to bardzo wygodne dla wnioskodawców zniesienia nazwy Ronda Romana Dmowskiego - stwierdził. 

Zdaniem radnego PiS, organizatorzy Marszu Niepodległości będą musieli zrobić wszystko, aby nie tylko osoby uczestniczące w tym wydarzeniu zachowywały stosowny do tego święta porządek. - Będą musieli być bardzo ostrożni, aby nie dopuścić do ewentualnych prowokacji - dodał Frąckowiak.

Nazwę ronda z nazwiskiem bohatera polskiej endecji chciano zmienić już kilkukrotnie. Choćby w ubiegłym roku do ratusza wpłynęły dwa wnioski w sprawie zmiany nazwy na Rondo Praw Kobiet. Zostały one zaopiniowane negatywnie przez Zespół Nazewnictwa Miejskiego i przez Komisję ds. Nazewnictwa Miejskiego w Radzie m.st. Warszawy, a w efekcie - odrzucone. 

Zobacz: 

Woś: Kiedyś wolny rynek, dziś ratowanie planety. Ale terapia szokowa ta sama

Lotto zagra w kosza o medal w Paryżu

Kaczyński: Rosja chce odbudować imperium, trzeba wzmocnić polską armię


GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka