Rondo Praw Kobiet zamiast Ronda Dmowskiego? Za niedługo zapadnie decyzja

Lewicowi aktywiści domagają się Ronda Praw Kobiet w Warszawie.
Lewicowi aktywiści domagają się Ronda Praw Kobiet w Warszawie.
Radni Warszawy po Marszu Niepodległości mają zdecydować, czy przemianować Rondo im. Romana Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet. Tego oczekuje m.in. Strajk Kobiet i Lewica.

W marcu 2021 r. do Przewodniczącej Rady m.st. Warszawy wpłynęła petycja nr 13/2021 w sprawie podjęcia przez Radę m.st. Warszawy uchwały "o zmianę nazwy Ronda Romana Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet". Rozpatrzenie petycji przez Radę m.st. Warszawy planowane jest podczas sesji w dniu 18 listopada br." – czytamy w odpowiedzi ratusza na interpelację w tej sprawie złożoną przez radnego Filipa Frąckowiaka (PiS).

- Jestem przekonany, że koledzy z Prawa i Sprawiedliwości nie będą rekomendować rozpatrywania tej petycji, ponieważ nie pojawiły się żadne nowe informacje dotyczące biografii Romana Dmowskiego, które mogłyby posłużyć, jako argument do zniesienia nazwy ronda, a następnie nadania nowej – podkreślił Frąckowiak. Wyjaśnił, że tzw. uchwała nazewnicza Rady Warszawy mówi wprost, że muszą nastąpić szczególne okoliczności, aby dokonać zniesienia nazwy.

Radny zwrócił uwagę, że petycja wpłynęła w marcu, a termin jej rozpatrywania został wyznaczony na 18 listopada, po obchodach Święta Niepodległości.

- Sądzę, że gdyby doszło podczas Marszu Niepodległości do działań niezgodnych z prawem, byłoby to bardzo wygodne dla wnioskodawców zniesienia nazwy Ronda Romana Dmowskiego - stwierdził. 

Zdaniem radnego PiS, organizatorzy Marszu Niepodległości będą musieli zrobić wszystko, aby nie tylko osoby uczestniczące w tym wydarzeniu zachowywały stosowny do tego święta porządek. - Będą musieli być bardzo ostrożni, aby nie dopuścić do ewentualnych prowokacji - dodał Frąckowiak.

Nazwę ronda z nazwiskiem bohatera polskiej endecji chciano zmienić już kilkukrotnie. Choćby w ubiegłym roku do ratusza wpłynęły dwa wnioski w sprawie zmiany nazwy na Rondo Praw Kobiet. Zostały one zaopiniowane negatywnie przez Zespół Nazewnictwa Miejskiego i przez Komisję ds. Nazewnictwa Miejskiego w Radzie m.st. Warszawy, a w efekcie - odrzucone. 

Zobacz: 

Woś: Kiedyś wolny rynek, dziś ratowanie planety. Ale terapia szokowa ta sama

Lotto zagra w kosza o medal w Paryżu

Kaczyński: Rosja chce odbudować imperium, trzeba wzmocnić polską armię


GW

Lubię to! Skomentuj53 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka