Krawczyk, Kiersznowski, Kotys… Znani, którzy odeszli w 2021 roku

Znani, którzy odeszli w 2021 roku.
Znani, którzy odeszli w 2021 roku.
Dziś Wszystkich Świętych. Wspominamy znanych aktorów, muzyków, którzy odeszli w 2021 roku.

Andrzej Zaorski

Aktor, satyryk, twórca radiowy i telewizyjny.  Andrzej Zaorski był współtwórcą słuchowisk i wielu programów telewizyjnych. Miał 79 lat. 

Krzysztof Kiersznowski

Aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Krzysztof Kiersznowski wystąpił w takich filmach jak: „Vabank”, „Vabank II, czyli riposta”, „Kiler”, „Kiler-ów 2-óch”, „Cześć Tereska”, „Superprodukcja”, „Statyści”, „Ile waży koń trojański?”, „Chwila nieuwagi, czyli drugi sztos”, a także w serialach: „Samo życie”, „Twarzą w twarz”, „Barwy szczęścia” i „Blondynka”. Związany był ze scenami Teatru Ochoty i Teatru Studio. Miał 70 lat.

Ryszard Kotys

Aktor znany jest z ról w filmach "Pokolenie" Andrzeja Wajdy, "Erratum" Marka Lechkiego i "Vabank" Juliusza Machulskiego, a także z serialu "Świat według Kiepskich". Ryszard Kotys był związany m.in. z teatrami Stefana Żeromskiego w Kielcach i Stefana Jaracza w Łodzi.


Paweł Nowisz

Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Paweł Nowisz znany z ról w produkcjach takich jak: „Zmiennicy”, „Rozmowy kontrolowane”, „Czterdziestolatek. 20 lat później”, „Pułkownik Kwiatkowski”, „Fuks”, „Pieniądze to nie wszystko”, „Różyczka”, a także „Barwy szczęścia”, „Prawo Agaty”, „Cicha noc” czy „Kogel-mogel”. Występował w teatrach: w Bielsku-Białej, Katowicach, Lublinie, Wrocławiu, Łodzi i Warszawie. Miał 81 lat.

Krystyna Kołodziejczyk

Aktorka teatralna i filmowa. Krystyna Kołodziejczyk zagrała z filmów takich jak: „Cafe pod Minogą”, „Czterej pancerni i pies”, „Chłopi”, „Daleko od szosy”, „Tulipan”, a także serialach: „Klan”, „Miodowe lata” czy „Samo życie”. Debiutowała na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi, ale niezwykle ważna w jej karierze była współpraca z Józefem Szajną w Teatrze Studio. Miała 82 lata.

Wiesław Gołas

Aktor teatralny, filmowy i kabaretowy, a także wykonawca piosenki aktorskiej. Wiesław Gołas wystąpił m.in. w filmach i serialach: „Ogniomistrz Kaleń”, „Jak być kochaną”, „Żona dla Australijczyka”, „Upał”, „Czterej pancerni i pies”, „Lalka”, „Dzięcioł”, „Hydrozagadka”, „Poszukiwany, poszukiwana”, „Czterdziestolatek”, „Potop”, „Nie ma róży bez ognia”, „Brunet wieczorową porą” czy „Alternatywy 4”. Był twórcą kreacji komediowych w Kabarecie Koń, Kabarecie Starszych Panów oraz Kabarecie Dudek. Miał 90 lat.

Bronisław Cieślak

Aktor, dziennikarz i prezenter telewizyjny  Debiutował w serialu „Znaki szczególne”, ale znany stał się dzięki rolom Sławomira Borewicza w „07 zgłoś się” i Bronisława Malanowskiego w „Malanowski i Partnerzy”.  Bronisław Cieślak wystąpił też w takich produkcjach jak: „Kung-fu”, „Wściekły”, „Bank nie z tej ziemi” czy „Mrok”. Miał 77 lat.


Krzysztof Krawczyk

Jeden z najbardziej znanych polskich wokalistów, urodził się 8 września 1946 r. w Katowicach. Krzysztof Krawczyk zadebiutował w 1963 r. zespole Trubadurzy. Karierę solową rozpoczął dziesięć lat później. W latach 70. wylansował wiele przebojów, m.in. "Jak minął dzień", "Parostatek", "Pamiętam Ciebie z tamtych lat".

Od tamtego czasu występował w wielu krajach Europy i w USA. Nagrał dziesiątki płyt. W 2004 r. wraz z pozostałymi członkami zespołu Trubadurzy został odznaczony przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Złotym Krzyżem Zasługi. Artysta zmarł na COVID-19 5 kwietnia 2021 w Łodzi.

Krzysztof Kowalewski

Aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i radiowy. Znany był głównie z ról w takich produkcjach jak: „Brunet wieczorową porą”, „Co lubią tygrysy”, „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz”, „Miś” czy „Rozmowy kontrolowane”.  Krzysztof Kowalewski od lat związany ze sceną warszawskiego Teatru Współczesnego i Teatru Polskiego Radia  Miał 83 lata. 

Wojciech Karolak

Muzyk, pianista, kompozytor, saksofonista altowy i tenorowy, aranżer, a także wirtuoz organów Hammonda. Był jedną z ikon polskiego jazzu - na scenie występował przez ponad 60 lat. Współpracował m.in. z Krzysztofem Komedą, Andrzejem Trzaskowskim czy Jarkiem Śmietaną. Prywatnie mąż Marii Czubaszek. Miał 82 lata.


źródło: Kultura wokół nas, Salon24

KJ

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości