Szrot: prezydencki projekt ws. aborcji powinien być rozpatrzony przez Sejm

PAP/Darek Delmanowicz
PAP/Darek Delmanowicz
Prezydent Andrzej Duda składał projekt ustawy przywracający możliwość przeprowadzenia legalnej aborcji w przypadku wad letalnych płodu. Zdaniem szefa Gabinetu Prezydenta Pawła Szrota Sejm powinien go rozpatrzeć.

22 października 2020 r. TK orzekł, że niezgodny z konstytucją jest przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. dopuszczający przerwanie ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu. Orzeczenie zapoczątkowało ogólnokrajową falę protestów.

Inicjatywa prezydenta mogłaby być rozwiązaniem dla protestujących

Rozwiązaniem mającym wyjść na przeciw części protestujących była inicjatywa prezydenta, który 30 października 2020 r. skierował do Sejmu projekt nowelizacji przewidujący wprowadzenie nowej przesłanki umożliwiającej przerwanie ciąży - w przypadku tzw. wad letalnych płodu. Projekt do tej pory nie był procedowany.

W weekend media obiegła historia 30-letniej kobiety, która trafiła do pszczyńskiego szpitala w 22. tygodniu ciąży, kiedy odeszły jej wody płodowe. U płodu już wcześniej stwierdzono wady rozwojowe. Kobieta zmarła w wyniku wstrząsu septycznego. Rodzina zmarłej stoi na stanowisku, że lekarze zbyt długo zwlekali z zakończeniem ciąży, co przyczyniło się do zgonu. Śmierć kobiety podzieliła społeczeństwo - przeciwnicy aborcji podkreślają, że obowiązujące prawo dopuszcza przerwanie ciąży, kiedy zagrożone jest życie matki. Druga strona konfliktu widzi jak bardzo nieprecyzyjne może być to prawo - kto bowiem może ocenić, czy życie matki jest już zagrożone. Na lekarzach z pszczyńskiego szpitala ciążyła ogromna odpowiedzialność. Jeśli w postępowaniu po ewentualnym przerwaniu ciąży, ktoś podważyłby bezpośrednie zagrożenie życia kobiety, groziłaby im kara pozbawienia wolności.

Zobacz: Tragedia kobiety w Pszczynie. Nowe ustalenia prokuratury

Kiedy projekt prezydenta będzie rozpatrywany?

W kontekście śmierci 30-latki, prezydencki minister został zapytany w piątek w Radiu Plus, kiedy projekt prezydenta ws. aborcji będzie rozpatrywany.

- To nie jest pytanie do mnie. To jest sprawa władz Sejmu, większości sejmowej. Uważam, że ten projekt powinien zostać rozpatrzony przez Sejm - powiedział Szrot.

- Być może teraz będzie odpowiednia sytuacja, żeby do tego projektu wrócić. On leży, jest na stole i można o nim dalej dyskutować - powiedział Szrot, dodając, że "życie matki, jeśli jest zagrożone "powinno być chronione w każdej sytuacji".

Zobacz: Śmierć 30-letniej kobiety w Pszczynie. Ujawniono treść smsów do rodziny

Szpital Powiatowy w Pszczynie (woj. śląskie) podkreślił w wydanym we wtorek oświadczeniu, że "jedyną przesłanką kierującą postępowaniem lekarskim była troska o zdrowie i życie Pacjentki oraz Płodu". "Osobną sprawą jest ocena stanu prawnego w zakresie dopuszczalności przerywania ciąży. W tym miejscu należy jedynie podkreślić, że wszystkie decyzje lekarskie zostały podjęte z uwzględnieniem obowiązujących w Polsce przepisów prawa oraz standardów postępowania" - oświadczył szpital.

Sprawą zajmuje się Prokuratura Regionalna

Śledztwo w sprawie zgonu pacjentki od 7 października prowadzi Prokuratura Regionalna w Katowicach. Przejęła je od prokuratury w Pszczynie, która swoje postępowanie wszczęła 22 września - po zawiadomieniu brata zmarłej - pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci.

Obecnie aborcja jest w Polsce możliwa w dwóch przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo).

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka