Dziś beatyfikacja księdza Jana Machy. Kim był?

Christophorus ex Silesia, CC BY-SA 3.0 PL <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en>, via Wikimedia Commons; Salon24
Christophorus ex Silesia, CC BY-SA 3.0 PL <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en>, via Wikimedia Commons; Salon24
Dziś, 20 listopada w Archikatedrze Chrystusa Króla odbywają się uroczystości beatyfikacyjne księdza Jana Machy. Wierni już od samego rana gromadzili się w katedrze? Kim był ksiądz Jan Macha, który już wkrótce znajdzie się w gronie osób błogosławionych?

Beatyfikacja księdza Jana Machy odbywa się w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Przewiduje się, że we mszy weźmie udział kilka tysięcy osób.

Jan Macha - kim był?

Jan Macha urodził się 18 stycznia 1914 roku w Chorzowie Starym. Jego rodzina była spora - miał pięcioro rodzeństwa, ale co najistotniejsze, w domu panowała religijna atmosfera, która miała na młodego chłopaka spory wpływ - Jan Macha szybko zaczął interesować się duchowością, jego wybór drogi życia kapłańskiego, co nie było dla nikogo wielkim zdziwieniem.

Tuż po maturze starał się dostać do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, niestety z powodu braku miejsc nie został przyjęty. Zdecydował się więc spróbować swoich sił na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, jednak przerwał te studia po roku i ponownie próbował dostać się do Seminarium.

Ks. Stefan Szwajnoch, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie, który miał spory wpływ na wybór ścieżki życiowej młodego Jana Machy wystawił mu wówczas następującą opinię:

Nie mam żadnej wątpliwości co do szczerości zamiaru jego, wynikającego z głębokiego ducha religijnego i z dobrej intencji służenia Kościołowi i wierze św. (…) Petent często przystępuje i przystępował do sakramentów św. W kościele widuję go codziennie. Nie otrzymawszy w roku ubiegłym przyjęcia do Seminarium, studiował prawo. I w tym czasie był częstym gościem u stołu Pańskiego. W towarzystwach kościelnych, zwłaszcza w S.M.P. był czynnym i ruchliwym członkiem i chętnie wygłaszał tam referaty na tematy apologetyczne. Młodzieży świecił dobrym przykładem trzeźwości i wstrzymaniem się od palenia. Zawsze odznaczał się skromnością, łagodnością i uczynnością wobec bliźnich.

W 1934 przyjęto go na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, a 25 czerwca 1939 w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach z rąk biskupa Stanisława Adamskiego przyjął święcenie kapłańskie.

Jego posługa przypadła na trudne czasy wojny. Macha organizował pomoc materialną oraz duchową dla rodzin, których mężowie, ojcowie i synowie zostali aresztowani, rozstrzelani czy wywiezieni do obozów koncentracyjnych. Prowadził również działalność patriotyczną. Działał w ramach Polskiej Organizacji Zbrojnej będącej częścią Polskich Sił Zbrojnych.

Od 1941 był śledzony przez policję, a dwa razy wezwało go nawet Gestapo. 5 września został aresztowany. Podczas rozprawy sądowej skazano go na karę śmierci przez ścięcie za zdradę stanu.

Beatyfikacja ks. Jana Machy

Sylwetkę Jana Machy przedstawił podczas mszy ks. Damian Bednarski, postulator procesu beatyfikacyjnego. 

- Ksiądz Jan Macha łączył posługę kapłańską z działalnością charytatywną. Sława jego męczeńskiej śmierci zaczęła się roznosić już w czasie wojny - mówił ks. Damian Bednarski.

Później kardynał Marcello Semeraro odczytał słowa papieża Franciszka, który wyraził zgodę na przyjęcie księdza Jana Machy w poczet błogosławionych kościoła katolickiego. Dzień, w którym wierni mają wspominać błogosławionego Jana Machę przypada 2 grudnia.

Podczas beatyfikacji odsłonięto również specjalny obraz, którego autorem jest prof. Antoni Cygan, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Obraz ma niedługo znaleźć się w kaplicy śląskiego seminarium duchownego w Katowicach, którego męczennik Jan Macha ma stać się patronem.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo