Wiadomo, kiedy będzie gotowa amerykańska tarcza antyrakietowa w Polsce

Centrum dowodzenia i kontroli Aegis Ashore „Deckhouse” już działa w bazie w Redzikowie, fot. Navy Lt. Amy Forsythe
Centrum dowodzenia i kontroli Aegis Ashore „Deckhouse” już działa w bazie w Redzikowie, fot. Navy Lt. Amy Forsythe
Do końca przyszłego roku ma zostać ukończony system Aegis Ashore, część amerykańskiej tarczy antyrakietowej - zapowiedział dyrektor programu Aegis Ballistic Missile Defense, cytowany na stronie amerykańskiego Departamentu Obrony.


System walki Aegis został pierwotnie zaprojektowany jako system pokładowy do śledzenia i niszczenia pocisków wroga, ale teraz został również wdrożony do użytku na lądzie, jako „Aegis Ashore”.

Jednostka taka działa już w Deveselu w Rumunii i znajduje się pod kontrolą NATO, działa już od ponad pięciu lat. Analogiczna jednostka ma powstać w Redzikowie niedaleko Słupska. Ale, jak podaje amerykański Departament Obrony, uruchomienie placówki zostało opóźnione z powodu problemów wynikłych w czasie budowy.

Są opóźnienia w Polsce

- Moja część, która polega na zainstalowaniu systemu broni Aegis, została opóźniona, ponieważ pracujemy nad konstrukcją wojskową z naszymi kontrahentami – powiedział kontradmirał Tom Druggan podczas dyskusji w czwartek w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie.

- Jesteśmy w tyle, biorąc pod uwagę pierwotny harmonogram, nie ma co do tego wątpliwości. Dobrą wiadomością jest to, że uzyskujemy jakość, jakiej oczekujemy dla obiektu, który będzie istniał od 50 do 75 lat, a teraz mamy odpowiednie kierownictwo w celu uporządkowania iść do przodu i to dokończyć.

Testy sprzętu Aegis Ashore

Druggan powiedział, że latem system Aegis w Polsce został wyciągnięty z magazynu i złożony w celu przetestowania jego działania.

- Zamontowaliśmy cały system uzbrojenia z wyjątkiem anten – powiedział. - Podłączyliśmy go do zasilania. A sprzęt znajdował się w kontenerach przez jakiś czas. Znaleźliśmy pewne problemy, ale je naprawiliśmy. A potem zrobiliśmy aktualizację oprogramowania - wymieniał. - Ten system jest obecnie naszym najbardziej zmodernizowanym systemem, gotowym do zainstalowania - podkreślił Druggan. 

instalacja systemu Aegis nie nastąpi, dopóki cała konstrukcja nośna nie zostanie ukończona.

System obronny gotowy do końca 2022 roku

Druggan powiedział, że spodziewa się, że placówka Aegis Ashore w Polsce zacznie funkcjonować do końca 2022 r., a wtedy przejście systemu może nastąpić najpierw do marynarki wojennej, następnie do amerykańskiego dowództwa europejskiego, a na końcu do NATO.

Zobacz zapis całej debaty w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie.


ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo