Duchowny nazwał papieża Franciszka „heretykiem”. Zobacz wideo

Spotkanie papieża Franciszka z prawosławnymi duchownymi w Grecji, fot. PAP/EPA/GEORGE VITSARAS
Spotkanie papieża Franciszka z prawosławnymi duchownymi w Grecji, fot. PAP/EPA/GEORGE VITSARAS
Papież Franciszek pojechał do Grecji z trzydniową wizytą, która, jak mają nadzieję grekokatolicy, zbliży do siebie Kościoły wschodnie i zachodnie. Podczas wizyty w Atenach doszło do incydentu.

Prawosławny duchowny krzyczał do papieża

Starszy ksiądz grecko-prawosławny krzyknął  do Franciszka: „Papieżu, jesteś heretykiem”, gdy papież Franciszek wkraczał dziś do prawosławnego arcybiskupstwa w Atenach. Grecka policja szybko rzuciła się na starszego mężczyznę, który krzyczał na papieża, i wyprowadziła go. Świadkowie powiedzieli, że krzyczał wystarczająco głośno, by papież go usłyszał.


Zachowanie duchownego jest interpretowane jako przejaw utrzymującej się nieufności między dwoma podzielonymi kościołami.

Wizyta papieża Franciszka w Grecji

Papież Franciszek, przebywający w Grecji, po wizycie na wyspie Lesbos i spotkaniu z uchodźcami w niedzielę, odprawił  po powrocie do Aten mszę św. Uczestniczyło w niej około 1000 osób. Kierował do nich słowa otuchy podkreślając, że nie należy obawiać się tego, że jest się małym i nielicznym.

W homilii w ateńskiej sali koncertowej Megaron papież mówił, że Bóg ma "szczególne upodobanie w małości i pokorze". Msza odbyła się w prestiżowej sali filharmonii. Watykaniści zauważają, że to najpiękniejsze wnętrze, w jakim odprawiona została papieska liturgia.

Podzielone kościoły

Chrześcijaństwo podzieliło się na kościoły rzymsko-katolicki i prawosławny w 1054 r. w czasie tzw. Wielkiej Schizmy i przez wieki stosunki między nimi były chwiejne.

Podczas spotkania z prawosławnym arcybiskupem całej Grecji Hieronimem II poprosił o przebaczenie za „błędy popełnione przez wielu katolików”.

Dwadzieścia lat po przebiegającej w trudniejszych warunkach historycznej pielgrzymce św. Jana Pawła II i jego przeprosinach za winy katolików, Franciszek oświadczył: - Ze wstydem – przyznaję to w odniesieniu do Kościoła katolickiego - działania i decyzje, które mają niewiele lub nic wspólnego z Jezusem i Ewangelią, naznaczone raczej żądzą zysku i władzy, doprowadziły do osłabienia komunii.

- W ten sposób pozwoliliśmy, aby zdolność owocowania została skalana podziałami. Historia ma swój ciężar i dzisiaj odczuwam potrzebę ponowienia tutaj mojej prośby o przebaczenie, skierowanej do Boga i do moich braci za błędy popełnione przez wielu katolików - powiedział papież.

Nawiązując do wieków podziałów między katolicyzmem i prawosławiem podkreślił: - Skaziły nas trucizny świata, kąkol podejrzliwości zwiększył nasze oddalenie i przestaliśmy pielęgnować komunię.

Zwracając się do Hieronima II zapewnił, że przybył jako pielgrzym „z wielkim szacunkiem i pokorą, aby odnowić apostolską komunię i umocnić braterską miłość”.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj77 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo