Niemcy idą o krok dalej. Zaszczepieni dostaną opaski

Obostrzenia obowiązują też na jarmarkach.fot. PAP/EPA/MATTEO CORNER
Obostrzenia obowiązują też na jarmarkach.fot. PAP/EPA/MATTEO CORNER
W Niemczech niezaszczepieni mogą robić zakupy tylko w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach. Pozostałe są dostępne tylko dla zaszczepionych lub ozdrowieńców. Wiele miast wprowadza dla nich specjalne opaski, by uniknąć ogromnych kolejek.

Zakupy dla zaszczepionych

W Niemczech zakupy w sklepach mogą jedynie robić zaszczepieni lub ozdrowieńcy. Aby uniknąć kolejek przy kontrolowaniu certyfikatów covidowych, wiele miast wprowadza opaski dla zaszczepionych klientów - donosi Gazeta Wyborcza.

Wprowadzone w Niemczech przepisy covidowe mówią, że bez kontroli certyfikatów szczepienia zakupy można robić jedynie w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach. Do sklepów, np. w galeriach handlowych czy restauracji, barów, kin lub teatrów wpuszczani są tylko zaszczepieni lub ozdrowieńcy. Tak samo na jarmarkach bożonarodzeniowych.

Do tej pory pracownicy kontrolowali certyfikaty sczytując kody kresowe smartfonem, jednak przed sklepami tworzyły się wtedy długie kolejki. Problemy mieli też klienci, którzy nie posiadali przy sobie certyfikatu. Postanowiono więc wprowadzić pewne ułatwienia. 

Zobacz też:

Opaski dla zaszczepionych klientów

W Magdeburgu certyfikat sczytywany jest tylko za pierwszym razem. Kiedy klient wchodzi do sklepu czy restauracji otrzymuje opaskę na nadgarstek i w kolejnych sklepach jako osoba zaszczepiona nie musi podlegać kontroli. 

Każda opaska ma unikalny numer i jest zarejestrowana - pisze Wyborcza. To zabezpieczenie przed osobami, które chciałyby podrabiać opaski.

Czytaj dalej:

KJ

Lubię to! Skomentuj142 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości