Najnowszy sondaż wyborczy. Dla jednej partii jest przełomowy

PAP/Jakub Kaczmarczyk
PAP/Jakub Kaczmarczyk
Gdyby wybory odbyły się w najbliższy weekend Zjednoczona Prawica wygrałaby je wybory z wynikiem 31 procent - wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Po raz pierwszy od miesięcy w Sejmie znalazłaby się Koalicja Polska-PSL.

Sondaż Kantar

Sondaż dla Faktów TVN przeprowadził Kantar w dniach 10-12 grudnia. Polacy zostali zapytani, na którą partię oddaliby głos, gdyby wybory odbyły się w najbliższy weekend. 

Na Zjednoczoną Prawicę (Prawo i Sprawiedliwość i Solidarna Polska) zagłosowałoby 31 procent wyborców. Jest to spadek o 1 punkt procentowy w porównaniu do poprzedniego sondażu Kantar w październiku.

Czytaj też: Awantura w galerii w Zamościu - co się tam działo? Policja publikuje całe nagranie

24 procent ankietowanych swój głos oddałoby na Koalicję Obywatelską (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni). To spadek o 2 punkty procentowe w porównaniu do października. Trzecie miejsce na podium i 14 procent głosów respondentów to wynik Polski 2050 Szymona Hołowni. Poparcie dla tego ugrupowania spadło o 1 punkt procentowy.

Na czwartym miejscu znalazła się Konfederacja Wolność i Niepodległość z wynikiem 7 procent - jest to spadek o 2 punkty procentowe. Lewica (SLD, Wiosna, Partia Razem) uzyskała w najnowszym badaniu 6 procent poparcia - jest to taki sam wynik, jaki partia uzyskała w październiku. Na Koalicję Polską - Polskie Stronnictwo Ludowe zagłosowałoby 6 procent badanych. To wzrost o 2 punkty procentowe w porównaniu do październikowego badania. PSL po kilku miesiącach znów przekracza próg wyborczy.

Poza progiem wyborczym znalazłaby się partia Kukiz'15 i  Porozumienie Jarosława Gowina.

Czytaj też: 13 grudnia to dzień apokalipsy. Reguły ustalał sowiecki prokurator w mundurze generała

Sondaż CBOS

Także w  pierwszej połowie grudnia sondaż wyborczy przeprowadził CBOS.

Wynika z niego, że gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, wzięłoby w nich udział 75 proc. badanych - o 1 pkt proc. mniej niż w poprzednim badaniu, przeprowadzonym w pierwszej połowie listopada. 13 proc. respondentów zadeklarowało brak zamiaru uczestnictwa w wyborach (tyle samo, ile w poprzednim badaniu), a 12 proc. nie potrafiło udzielić jednoznacznej odpowiedzi (wzrost o 1 pkt proc.).

Jak wynika z sondażu, największym poparciem cieszy się PiS, na które głos oddałoby 31 proc. badanych - to wzrost o dwa punkty procentowe względem poprzedniego badania. Drugie i trzecie miejsce zajmują ex aequo Koalicja Obywatelska i Polska 2050, które cieszą się poparciem na poziomie 14 proc. CBOS wskazuje jednak, że KO straciła 4 pkt proc. poparcia od poprzedniego badania, natomiast Polska 2050 zyskała 2 pkt proc.

Według CBOS na poparcie powyżej progu wyborczego mogłaby liczyć jeszcze Konfederacja, na którą oddanie głosu zadeklarowało 7 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc. względem poprzedniego badania) oraz Lewica, której poparcie od kilku miesięcy utrzymuje się na poziomie 5 proc.

Poniżej progu wyborczego uplasowały się natomiast PSL-Koalicja Polska z poparciem 3 proc. (wzrost o 1 pkt proc.) oraz Kukiz'15 z poparciem 1 proc. (bez zmian względem poprzedniego badania). 1 proc. badanych zadeklarował poparcie innego ugrupowania niż wymienione powyżej.

Autorzy badania zaznaczyli, że podobnie jak w poprzednich edycjach badania liczna jest grupa niezdecydowanych respondentów. Ponad jedna piąta zdeklarowanych uczestników wyborów na pytanie o swoje sympatie partyjne wybrała odpowiedź "Trudno powiedzieć" (21 proc, spadek o 1 pkt proc.). Dodatkowo 3 proc. wyborców (spadek o 1 pkt proc.) z jakichś względów odmówiło odpowiedzi na pytanie o swoje preferencje partyjne. CBOS podkreśla jednocześnie, że wszystkie odnotowane w tym miesiącu zmiany są nieistotne statystycznie.


Czytaj dalej:

KJ

Lubię to! Skomentuj45 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka