Ministerstwo Zdrowia potwierdza. Polka w Chinach z omikronem

U nastolatki z Polski, która przyleciała do Chin jednoznacznie potwierdzono już, że jest zakażona wariantem omikron. Fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
U nastolatki z Polski, która przyleciała do Chin jednoznacznie potwierdzono już, że jest zakażona wariantem omikron. Fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
U nastolatki z Polski, która przyleciała do Chin jednoznacznie potwierdzono już, że jest zakażona wariantem omikron. Przebywa w szpitalu, w izolacji – przekazał we wtorek dziennikarzom rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz

Nastolatka z Polski w Chinach z omikronem

Mamy stuprocentową pewność, że polska obywatelka przebywająca obecnie w Chinach jest zakażona wariantem omikron koronawirusa SARS-CoV-2 – poinformował Andrusiewicz.

Polecamy:

Echa zadym w Zamościu i autokarze Legii. „Frustracja i agresja w narodzie będą narastać”

Ruszył proces w głośnej sprawie Escape Room. Tragedia, która niemal zabiła branżę

Dodał, że nastolatka pojechała z matką do Chin. Wyjaśnił, że test wykonany 6 grudnia przed wylotem w Polsce nie wykrył zakażenia, a po przylocie do Chin dał wynik pozytywny. 13 grudnia stwierdzono zakażenie nowym wariantem. Nastolatka – według informacji przekazanych przez Andrusiewicza – nie ma objawów choroby i przebywa w szpitalu w izolacji.

Andrusiewicz przekazał też, że sanepid otrzymał namiary na wszystkie osoby w Polsce z kontaktu z nastolatką. – Do każdej z tych osób inspektorzy docierają i dzwonią" – zaznaczył.

"Omikronu wciąż nie stwierdzono w Polsce"

Wiadomo też, że jedna osoba z obsługi samolotu ma pozytywny wynik testu, ale nie ma informacji, że jest zakażona wariantem omikron. – U pozostałych pasażerów po badaniu na miejscu nie wykryto wirusa – powiedział mediom rzecznik.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, Andrusiewicz przypomniał, że w Polsce sekwencjonuje się w granicach 3 tys. i więcej próbek tygodniowo. – Jesteśmy w stanie wykonywać do 7 tys. sekwencjonowań tygodniowo – powiedział.

Dodał, że nie stwierdzono obecności wariantu omikron w Polsce. – Sekwencjonowanie systematycznie się odbywa i prędzej czy później ten wirus, tę mutację w Polsce stwierdzimy. Myślę, że nie ma takiej możliwości, żebyśmy nie stwierdzili – dodał.

KW

Czytaj dalej:

Produkcja szczepionek idzie w miliardy. Ale kraje o niskich dochodach wciąż mają problem

Amantadyna na cenzurowanym? W artykule wprowadzono istotne korekty

Kierowcy zatrzymali mężczyznę jadącego zygzakiem. To wicedyrektor szpitala

Pierwsza osoba z wykrytym Omikronem w Chinach to Polak

Tragedia w szpitalu tymczasowym. „Jedni błagają o szczepienie, drudzy odmawiają leczenia”

Lubię to! Skomentuj32 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości