100 plus na wymianę dekodera. Nowa propozycja rządu.
100 plus na wymianę dekodera. Nowa propozycja rządu.

Zmień dekoder na nowszy. Rząd dopłaci i to sporo

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 48
Zmieni się standard nadawania programów cyfrowych z DVB-T na DVB-T2/HEVC. Z tej okazji każdy posiadacz telewizji musi zmienić dekoder. Rząd PiS proponuje dopłatę w wysokości do 100 złotych na zakup sprzętu.

"Polska będzie jednym z niewielu krajów Unii Europejskiej, który wspiera obywateli w wymianie sprzętu związanej z nowym standardem nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Już w marcu przyszłego roku niektóre gospodarstwa domowe mogłyby utracić możliwość odbierania sygnału najpopularniejszych stacji. Przygotowana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów ustawa pomoże właścicielom starszych odbiorników w dostosowaniu się do zmian" - czytamy w komunikacie KPRM. 

Zobacz: 

TVP z umową na standard DVB-T2/HEVC. Dobra wiadomość dla kibiców 

Zmienia się standard telewizji naziemnej. Niektórzy będą musieli zainwestować

Przypomnijmy, że do czerwca 2022 zmieni się standard nadawania programów w całej Unii Europejskiej. DVB-T2/HEVC zasięgiem obejmie również Polskę - w pierwszym etapie od marca do czerwca zostanie włączony po kilka województw. Koszt dekodera o odpowiednich parametrach do odbioru telewizji naziemnej wynosi od 80 do 130 złotych. 

"Nowa telewizja cyfrowa to możliwość bezpłatnego odbioru większej liczby programów telewizyjnych, w jeszcze lepszej jakości obrazu (HD/UHD). Zmiana standardu wynika z konieczności przeznaczenia obecnie wykorzystywanych przez telewizję naziemną częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby rozwoju szybkiego internetu w całej Europie" - informuje kancelaria premiera. 

"W Polsce wdrożenie nowego standardu odbędzie się etapowo: etap 1: od 28 marca 2022 r. – województwa dolnośląskie i lubuskie; etap 2: od 25 kwietnia 2022 r. - województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie; etap 3: od 23 maja 2022 r. – województwa lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie; etap 4: od 27 czerwca 2022 r. - województwa lubelskie, mazowieckie, podlaskim, warmińsko-mazurskie" - podkreślono. 

Nie wszyscy jednak chętnie wydadzą ok. 100 złotych na nowy sprzęt w związku z regulacjami unijnymi. Dlatego rząd PiS chce sfinansować zakup dekoderów dla potrzebujących Polaków. 

"Dla części gospodarstw domowych zmiana standardu będzie się wiązać z koniecznością wymiany odbiornika na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia obecnie użytkowanego odbiornika w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej. Celem wprowadzenia dofinansowania w formie świadczenia na zakup dekodera umożliwiającego co najmniej odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC jest złagodzenie skutków społecznych zmiany standardu nadawania poprzez zapewnienie wszystkim gospodarstwom domowym możliwości nieprzerwanego odbierania telewizji naziemnej" - zaproponowano.  

Czytaj też: 

Multipla w przestworzach! Najbrzydszy samolot świata wylądował w Polsce

Zbigniew Ziobro: kieruję wniosek do TK ws. unijnego mechanizmu warunkowości

Giertych złożył wniosek do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze

- Zmiana rozdysponowania częstotliwości to duże wpływy do budżetu państwa - na poziomie 1 242 mln - 1 624 mln zł. Część z tych środków chcemy przekazać na wsparcie gospodarstw domowych  - powiedział minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

- Każde gospodarstwo domowe, które potrzebuje wsparcia w zakresie przystosowania do zmiany standardu, otrzyma je - dodał. Ma to być świadczenie do 100 złotych, przypadające na jednego odbiorcę w gospodarstwie domowym. 

O dofinansowanie będzie można ubiegać się drogą elektroniczną, tradycyjnym wnioskiem, a także przez wyznaczonego pełnomocnika. "Stówkę" na wymianę dekodera otrzymamy do końca 2022 r. 

- W najbliższym czasie rozpoczną się konsultacje projektu ustawy. Liczymy na sprawne prace – tak, aby pierwsze środki mogły trafić do potrzebujących gospodarstw domowych wraz ze startem pierwszego etapu wdrażania zmiany standardu - podsumował Cieszyński. 

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka