Chronomarchie / Pixabay
Chronomarchie / Pixabay

Zapomnisz i zapłacisz 500 zł. Od obowiązku nie warto się uchylać

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
Na Mazowszu odnotowano nowe przypadki wścieklizny. Nie szczepisz psów lub kotów? To słono zapłacisz. Nawet do 500 zł.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega mieszkańców Mazowsza z powiatów zagrożonych wścieklizną przed jej nowymi przypadkami. Chodzi o 109 przypadków zakażenia wścieklizną wśród zwierząt od początku roku. Sprawy nie należy bagatelizować. 

Czytaj więcej: Wścieklizna na Mazowszu. Czy jest się czego bać?

Wścieklizna na Mazowszu. RCB wysyła alerty

"Uwaga! Nowe przypadki wścieklizny. Proszę o utrzymywanie zwierząt domowych i gospodarskich w zamknięciu oraz o szczepienie psów i kotów przeciwko wściekliźnie" - SMS tej treści otrzymali mieszkańcy Mazowsza z zagrożonych obszarów.

Alert był we wtorek systematycznie rozsyłany przez operatorów do abonentów przebywających w Warszawie i Radomiu oraz powiatach: otwockim, garwolińskim, kozienickim, radomskim, zwoleńskim, wołomińskim, mińskim, warszawskim zachodnim.

Zgodnie z rozporządzeniem wojewody mazowieckiego o zagrożeniu wścieklizną obszar zagrożony w Warszawie dotyczy dzielnic: Praga-Południe, Rembertów, Wawer, Wesoła, Wilanów oraz część Targówka do ul. Radzymińskiej.

Wścieklizna na Mazowszu. Obowiązek szczepień zwierząt

Osoby z regionów zagrożonych wścieklizną zobowiązane są do zaszczepienia swoich zwierząt. Obowiązek związany jest z rozporządzeniem wydanym przez wojewodę mazowieckiego Konstantego Radziwiłła.

Jego zarządzenie dotyczy kotów, jednak. Na stronach rządowych czytamy jednak: "w Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt. Koszty szczepienia zwierzęcia pokrywa jego właściciel".

Wścieklizna na Mazowszu. Wysokie kary za brak szczepień psów i kotów

31 grudnia 2021 r. Wojewoda Mazowiecki wydał rozporządzenie nr 49, zmieniające rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, wołomińskiego, miasta Radom i miasta Stołecznego Warszawy.

Zgodnie z treścią rozporządzenia wprowadzony został obowiązek szczepienia zwierząt, które znajdują się na obszarze zagrożonym chorobą. Za ich brak przewidziana jest kara w wysokości do 500 złotych.


Polecamy:


KJ

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości