Zapomnisz i zapłacisz 500 zł. Od obowiązku nie warto się uchylać

Chronomarchie / Pixabay
Chronomarchie / Pixabay
Na Mazowszu odnotowano nowe przypadki wścieklizny. Nie szczepisz psów lub kotów? To słono zapłacisz. Nawet do 500 zł.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega mieszkańców Mazowsza z powiatów zagrożonych wścieklizną przed jej nowymi przypadkami. Chodzi o 109 przypadków zakażenia wścieklizną wśród zwierząt od początku roku. Sprawy nie należy bagatelizować. 

Czytaj więcej: Wścieklizna na Mazowszu. Czy jest się czego bać?

Wścieklizna na Mazowszu. RCB wysyła alerty

"Uwaga! Nowe przypadki wścieklizny. Proszę o utrzymywanie zwierząt domowych i gospodarskich w zamknięciu oraz o szczepienie psów i kotów przeciwko wściekliźnie" - SMS tej treści otrzymali mieszkańcy Mazowsza z zagrożonych obszarów.

Alert był we wtorek systematycznie rozsyłany przez operatorów do abonentów przebywających w Warszawie i Radomiu oraz powiatach: otwockim, garwolińskim, kozienickim, radomskim, zwoleńskim, wołomińskim, mińskim, warszawskim zachodnim.

Zgodnie z rozporządzeniem wojewody mazowieckiego o zagrożeniu wścieklizną obszar zagrożony w Warszawie dotyczy dzielnic: Praga-Południe, Rembertów, Wawer, Wesoła, Wilanów oraz część Targówka do ul. Radzymińskiej.

Wścieklizna na Mazowszu. Obowiązek szczepień zwierząt

Osoby z regionów zagrożonych wścieklizną zobowiązane są do zaszczepienia swoich zwierząt. Obowiązek związany jest z rozporządzeniem wydanym przez wojewodę mazowieckiego Konstantego Radziwiłła.

Jego zarządzenie dotyczy kotów, jednak. Na stronach rządowych czytamy jednak: "w Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt. Koszty szczepienia zwierzęcia pokrywa jego właściciel".

Wścieklizna na Mazowszu. Wysokie kary za brak szczepień psów i kotów

31 grudnia 2021 r. Wojewoda Mazowiecki wydał rozporządzenie nr 49, zmieniające rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, wołomińskiego, miasta Radom i miasta Stołecznego Warszawy.

Zgodnie z treścią rozporządzenia wprowadzony został obowiązek szczepienia zwierząt, które znajdują się na obszarze zagrożonym chorobą. Za ich brak przewidziana jest kara w wysokości do 500 złotych.


Polecamy:


KJ

Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości