Sejmowa komisja zdecydowała ws. weryfikacji szczepień. Grupka: "Będziesz wisiał"

Obrady komisji zdrowia w Sejmie. Fot. PAP
Obrady komisji zdrowia w Sejmie. Fot. PAP
Sejmowa komisja ds. zdrowia za weryfikacją szczepień przez pracodawców. Spośród 37 głosujących posłów, za projektem Czesława Hoca opowiedziało się aż 21 z nich.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się w połowie grudnia 2021 r., a 5 stycznia nowego roku w Sejmie zorganizowano wysłuchanie publiczne. Na początku wtorkowego posiedzenia komisji zdrowia posłowie minutą ciszy upamiętnili wszystkie ofiary pandemii. 

Poprawka do ustawy 

Poseł Czesław Hoc (PiS) zaproponował poprawkę do tytułu projektu ustawy, który w pierwotnym brzmieniu projekt nosił nazwę: "projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19". 

Zobacz: 

Siarkowska z Kowalskim próbowali przekonać Kaczyńskiego do porzucenia obostrzeń

Konfederacja założyła nowy profil na Facebooku. Był dostępny siedem godzin

Proponuje leczenie koronawirusa amantadyną. Teraz zakłada partię

Po przyjęciu przez komisję poprawki, projekt zmienił nazwę na "projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość wykonywania działalności w czasie epidemii COVID-19". Jak tłumaczył Hoc, wykreślenie z tytułu sformułowania o działalności "gospodarczej" jest zasadne, bo w ustawie chodzi też np. o instytucje kultury.

Odrzucono pomysł parlamentarzysty Konfederacji Grzegorza Brauna, który dążył do tego, by projekt nosił nazwę: "projekt ustawy o zaprowadzeniu apartheidu sanitarnego w outsourcingu pracodawców". 

Przyjęto również inne poprawki posła Czesława Hoca (PiS), np. zakładającą, że testy na covid, o których mowa w projekcie, będą finansowane ze środków publicznych.

- Najistotniejsza zmiana to wykreślenie artykułu 7., bo jest on skonsumowany w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia z 22 grudnia 2021  - zaznaczył Hoc. 

Wykreślony artykuł

Chodzi o artykuł mówiący, że "kierownik podmiotu wykonującego działalność leczniczą może nałożyć obowiązek zaszczepienia się przeciwko COVID-19 na jego pracowników oraz osoby pozostające w stosunku cywilnoprawnym z tym podmiotem, jeżeli nie ma przeciwskazań do szczepienia w zakresie ich stanu zdrowia". 23 grudnia w Dzienniku Ustaw opublikowano natomiast rozporządzenie ministra zdrowia, zgodnie z którym osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci i studenci medycyny do 1 marca muszą zaszczepić się w pełni przeciw COVID-19.

W trakcie prac komisji przepadł m.in. pakiet poprawek Konfederacji, a także poprawka Lewicy - nakładająca obowiązek szczepień na wszystkich Polaków. Odrzucono także poprawkę posłanki Anny Marii Siarkowskiej (PiS), by z obowiązku szczepień zwolniono osoby, u których wykryto obecność przeciwciał.

- Są osoby, które nabyły odporność na wirusa w sposób naturalny - powiedziała Siarkowska. Poprawka została odrzucona, ale wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział zasięgnięcie w tej sprawie opinii konsultantów.

Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy. Głosowało 37 posłów - za było 21 posłów, przeciw - 10, wstrzymało się 6. 

Ustawa Hoca

Poselski projekt ustawy złożyła w Sejmie grupa posłów PiS. Jak uzasadniono w projekcie, zapisy mają "umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia infekcji wirusa SARS-CoV-2, powodującego chorobę COVID-19 w zakładzie pracy". Znalazły się tam zapisy, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji.

Przed gmachem Sejmu, podczas obrad komisji, zebrała się grupa osób, krzycząca w stronę posła Hoca lub ministra Niedzielskiego: "będziesz wisiał”. Teraz projekt trafi do drugiego czytania w Sejmie. 

GW

Lubię to! Skomentuj126 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka