Brzezinski oficjalnie zaprzysiężony na ambasadora USA w Polsce

fot. Twitter/Jeff Mason
fot. Twitter/Jeff Mason
Uroczystość odbyła się w Białym Domu. Brzezinskiemu nominację wręczyła mu wiceprezydent USA Kamala Harris.

Przysięgał na biblię

Podczas ceremonii w budynku Eisenhowera mieszczącego się w kompleksie Białego Domu Brzezinskiemu towarzyszyły córka Aurora oraz siostra Mika, które trzymały biblię, na którą przysięgę złożył mianowany dyplomata. Obecny był też jego brat Ian, który pracował między innymi w Pentagonie w administracji George'a W. Busha.

Brzezinski po raz drugi ambasadorem

Mika Brzezinski, znana prezenterka telewizji MSNBC, podała w styczniu, że nowy ambasador został "administracyjnie" zaprzysiężony już 22 grudnia. Biały Dom informował wcześniej, że amerykańskie przepisy nie wymagają, by zaprzysiężenia dokonywał prezydent lub wiceprezydent.

W grudniu kandydatura Brzezinskiego została zatwierdzona przez Senat USA przez aklamację. Będzie to druga dyplomatyczna misja Brzezinskiego jako ambasadora. Za kadencji prezydenta Baracka Obamy był ambasadorem USA w Szwecji. Wcześniej był m.in. dyrektorem ds. Rosji w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego w administracji Billa Clintona. Był też jednym z doradców Joe'go Bidena podczas jego zwycięskiej kampanii prezydenckiej w 2020 r.

Spotkanie Brzezinski - Magierowski

21 grudnia Mark Brzezinski spotkał się w Waszyngtonie z nowym ambasadorem Polski w USA Markiem Magierowskim. "Nasi dwaj nowi ambasadorowie po pierwszym spotkaniu w Waszyngtonie gotowi do pracy, aby dalej wzmacniać i intensyfikować nasze historycznie silne, obustronne więzi! Powodzenia dla was obu!" - napisał w mediach społecznościowych chargé d'affaires ambasady USA Bix Aliu.

Mark Brzezinski to syn Zbigniewa Brzezińskiego, byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Jimmy'ego Cartera. Z wykształcenia jest prawnikiem i dyplomatą. W ramach stypendium Fullbrighta napisał pracę "Walka o konstytucjonalizm w Polsce". Za działalność na rzecz Polski został w 2009 r. odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj25 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka