Więcej polskiej muzyki w mediach. Marek Suski ma plan

Marek Suski (PiS). Fot. PAP/Mateusz Marek
Marek Suski (PiS). Fot. PAP/Mateusz Marek
Chodzi nam o dbałość o polską kulturę, polską muzykę i polskich artystów - powiedział w czwartek poseł Marek Suski, zapowiadając zwiększenie emisji polskiej muzyki w mediach co przewiduje przygotowywana nowela ustawy o radiofonii i telewizji.

Więcej polskiej muzyki

W czwartek na konferencji prasowej zaprezentowano propozycje zmian ustawy o radiofonii i telewizji w zakresie proporcji muzyki polskiej i zagranicznej emitowanej w polskich mediach, głównie stacji radiowych.

Polecamy:

"To nie będzie laurka", Rafał Woś o filmie "Gierek"

"Powinniśmy zdać sobie sprawę, że politykę Niemiec kształtuje tandem Schroeder – Putin"

Projekt, pod którym podpisali się, jak mówił Marek Suski, przede wszystkim posłowie PiS, proponuje zmianę proporcji muzyki polskiej w stosunku do zagranicznej emitowanej w polskich stacjach radiowych. Jak zaproponowano, na stacje radiowe ma zostać nałożony obowiązek przeznaczenia 50 procent czasu antenowego na utwory polskich artystów w godzinach od 5.00 do 24.00.

Zapowiedziano też "bonus" w postaci dodatkowego czasu antenowego dla debiutantów.

Artyści są na "tak"

W konferencji wzięli także udział artyści. – To o czym pan minister mówił to temat i przedmiot naszej, jako środowiska muzycznego, nieustającej walki od wielu lat. M.in. przyczyną reaktywacji, powstania Związku Zawodowego Muzyków RP zlikwidowanego w 1949 r. przez komunistów, było poczucie głębokiej niesprawiedliwości i zepchnięcie polskich artystów, twórców do narożnika – zaznaczył b. przewodniczący Związku Zawodowego Muzyków RP Wojciech Konikiewicz.

– Myślę, że wszyscy artyści, muzycy, kompozytorzy powitają z zadowoleniem tego typu opcję. Dlatego że twórczość, tak jak każda inna dziedzina działalności ludzkiej, jest zależna od nakładów i od zasilania finansowego. Bez tego zasilania finansowego mieliśmy do czynienia z gorączkową dreptaniną artystów, którzy przepychali się, by wyrwać ten topniejący i zmniejszający się kawałek tortu. Resztę tego tortu stanowiły interesy globalnych producentów, którzy tutaj weszli w latach 90. i wywrócili do góry nogami polski rynek – mówił. Według niego „przywitanie tego projektu będzie pozytywne” i z poparciem „ludzi różnych poglądów i różnych partii, kręgów, bo kultura nie jest tematem, który należy do jakiejś jednej opcji, tylko tematem ogólnonarodowym, ogólnopaństwowym”.

Zdaniem gitarzysty Piotra Koncy projektowana nowela „z kilku aspektów wspiera aktywnie rozwój i promocję ludzi związanych z kulturą”. Wymienił m.in. promocję debiutantów, którzy „w chwili obecnej mają bardzo duży problem aby się +przebić+ do szerszej świadomości odbiorców i słuchaczy”. – Jest to tak naprawdę kilkaset mln złotych dla artystów, dla ludzi kultury, dla twórców, które dzięki tej ustawie będą mogły być rozdysponowane w sposób klarowny i właściwy. Bardzo to jest z punktu widzenia czynnych muzyków ważne (…) Dziękujemy panu ministrowi, że w sposób tak świadomy zajął się tym trudnym dla nas tematem. Mam nadzieję, że to jeden z pierwszych kroków jeśli chodzi o sektor kultury i pewnych reform w tym temacie – zaakcentował.

KW

Czytaj dalej:

Wizz Air znów ogranicza połączenia z Polski. A to nie koniec złych wieści

Dziennikarkę potrącił samochód na wizji. Widzowie zamarli [WIDEO]

Rafał Trzaskowski z wyższą pensją. Radni zdecydowali o podwyżce dla prezydenta Warszawy

Pracodawcy chcą obowiązkowych szczepień przeciwko Covid-19

Duda na spotkaniu z Zełenskim w Wiśle w sytuacji groźby agresji rosyjskiej

Lubię to! Skomentuj116 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura