"Minister Zdrowia uległ antyszczepionkowcom". Ostre słowa po konferencji Niedzielskiego

Adam Niedzielski / Krzysztof Gawkowski (źródło: PAP)
Adam Niedzielski / Krzysztof Gawkowski (źródło: PAP)
W środę miała miejsce konferencja szefa resortu zdrowia Adama Niedzielskiego oraz ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, podczas której przedstawiono najnowsze decyzje w związku z epidemią koronawirusa. Zapowiedziano luzowanie obostrzeń oraz oceniono, że szczyt piątej fali już minął i należy spodziewać się jej wygaszania. — Minister zdrowia Adam Niedzielski uległ presji środowiska antyszczepionkowców; jeżeli miałby chociaż trochę honoru, powinien podać się do dymisji — ocenił po konferencji Krzysztof Gawkowski pełniący funkcję szefa klubu Lewicy.

— Za nami apogeum piątej fali — stwierdził Adam Niedzielski podczas środowej konferencji prasowej. Szef resortu zdrowia uważa, że potwierdzają to liczby nowych zakażeń, a także widoczne jest to na poziomie badań oraz zleceń na testy. Niedzielski ocenił, że jeszcze w tym miesiącu wyczerpie się poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej. Wyraził przy tym nadzieję, że w marcu zapadną decyzje o znoszeniu restrykcji.

Krótsza izolacja i szybszy powrót dzieci do szkół

Poinformowano, że od 11 lutego zlikwidowana zostanie tak zwana kwarantanna z kontaktu. Ponadto, od 15 lutego izolacja trwać będzie 7 dni, a kwarantanna dla współlokatorów naliczana będzie tylko w okresie izolacji członka rodziny. Dodatkowo minister edukacji i nauk Przemysław Czarnek poinformował o przyspieszeniu powrotu do nauki stacjonarnej w klasach V-VIII i w szkołach ponadpodstawowych. Dzieci wrócą do szkół tydzień szybciej, tj. 21 lutego.

Gawkowski ostro o Niedzielskim

W rozmowie z dziennikarzami, szef klubu Lewicy ocenił, że po środowej konferencji minister zdrowia powinien usłyszeć słowa "kończ waść, wstydu oszczędź".

Zarzucił Niedzielskiemu, że "w walce z pandemią wykazał się zerową aktywnością". Dodał, że nie było "żadnej ustawy przez ostatnie cztery miesięce, która wspierałaby medyków, dawałaby szansę, że będzie lepsza wyszczepialność, czy w końcu, że będziemy walczyli o paszporty covidowe".

— Minister Niedzielski jest dzisiaj postacią, która uległa presji środowiska antyszczepionkowców — twierdził Gawkowski.

— Jeżeli minister miałby chociaż trochę honoru, po ostatnich miesiącach swojej abdykacji z wykonywania obowiązków, powinien podać się do dymisji — dodał.

Zobacz też:

Minister zdrowia w ogniu krytyki Lewicy

Poseł Lewicy Marek Rutka stwierdził, że Niedzielski poddał się w walce z koronawirusem.

— Wysoko sztandar zwycięstwa dzisiaj mogą podnosić antyszczepionkowcy, bo to oni wygrali. Przegrało 106 tysięcy Polek i Polaków, którzy umarli bezpośrednio na COVID-19 i 100 tysięcy ofiar, które zmarły na choroby współtowarzyszące – oznajmił.

— Minister mówi o szczycie piątej fali. My mówimy o szczycie piątej fali mydlenia oczu, o piątej fali nicnierobienia, o piątej fali abdykacji – dodał Rutka.

Gawkowski i Rutka podkreślili, że Lewica w grudniu ubiegłego roku złożyła projekt dotyczący obowiązku szczepień przeciw COVID-19 oraz wprowadzeniu paszportów covidowych, które według nich są drogą do wyjściu z kryzysu pandemicznego.

Koronawirus w Polsce. Dane z 9 lutego

Według najnowszych danych, minionej doby odnotowano 46 872 nowych zakażeń COVID-19, z czego 5177 to ponowne infekcje. Zmarło 310 osób.


RB


Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj45 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości