PAP/Jakub Kaczmarczyk (zdjęcie ilustracyjne)
PAP/Jakub Kaczmarczyk (zdjęcie ilustracyjne)

Minister ma kłopoty, CBA wkroczyło do akcji. W tle nieścisłości majątkowe

Redakcja Redakcja CBA Obserwuj temat Obserwuj notkę 21
Jak podało Radio ZET – latem zeszłego roku Centralne Biuro Antykorupcyjne wszczęło kontrolę oświadczeń majątkowych Michała Cieślaka. Stało się tak w wyniku wątpliwości związanych majątkiem i dochodami ministra.

Według ustaleń Radio ZET, latem 2021 roku pojawiły się wątpliwości dotyczące majątku Michała Cieślaka, ministra bez teki odpowiedzialnego za sprawy samorządu terytorialnego. Wstępne czynności wykazały, że znacznie przewyższa on jego dochody.

— W wyniku przeprowadzenia analizy powzięto wątpliwości co do sposobu sfinansowania codziennych wydatków we wskazanym okresie oraz zakupu posiadanych przez niego nieruchomości — podano w piśmie CBA z 7 lipca 2021 roku, wspomnianym przez rozgłośnię. Pokłosiem tego miała być sześciomiesięczna kontrola obejmująca m. in. analizę rachunków bankowych.

Oszczędności i dochody ministra

Cieślak już w 2016 roku posiadał spore oszczędności – 64 tys. zł, 6,5 tys. dolarów, prawie 10 tys. euro. Ponadto, minister posiada trzy nieruchomości oraz gospodarstwo rolne. Na dochody składało się 14 tys. z "organu rentowego", 2 tys. zł ze Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, niespełna 20 tys. zł uposażenia z kancelarii Sejmu, a także 4 tys. zł diety parlamentarnej.

Z kolejnych oświadczeń wynika, że oszczędności posła wzrosły do 120 tys. zł. Znacznie zwiększyły się także dochody związane z działalnością gospodarstwa rolniczego. Zauważono, że minister zakupił też tańszy samochód. Rok później odnotowano przychody z tytułu wynajmu mieszkania oraz zakup znacznie droższego pojazdu – oszczędności jednak nie zmalały.

Kolejne oświadczenie ukazało powiększenie oszczędności, pomimo braku zwiększenia zarobków. W następnych zauważono stopnienie majątku oraz zakup na kredyt kolejnych dwóch nieruchomości. Te znikły z oświadczenia w 2021 roku – pozostały jednak zobowiązania w postaci dwóch kredytów. 

Zobacz też:

Skąd te nieprawidłowości?

— Nie byłem przesłuchiwany. Zostałem poproszony o udzielenie informacji za lata 2015-2016 w zakresie trzech kwestii - przesłałem wyczerpujące odpowiedzi na zadane pytania i otrzymałem informację zwrotną, że jest to wystarczające i wyjaśnia pozostałe wątpliwości — mówił w rozmowie z Radio ZET minister Michał Cieślak. 

Dodał, że wniósł on o kontrolę pozostałych oświadczeń majątkowych z lat 2017-2020. Zaznaczył, że stało się tak "ze względu na sprawowaną przez niego funkcję w rządzie oraz w celu uniknięcia podobnej sytuacji".

Dziennikarze poproszeni zostali o kierowanie dalszych pytań do służb, jednak CBA nie udzieliło więcej informacji na ten temat. 

— Służby specjalne nie informują, jakie sprawy, osoby, firmy i instytucje pozostają lub też nie pozostają w ich zainteresowaniu — podało Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Według ustaleń Radia ZET, funkcjonariusze w wyniku wątpliwości dotyczących finansowania codziennych wydatków oraz zakupu nieruchomości przez ministra, od razu postanowili zweryfikować prawidłowość oświadczeń za lata 2015-2020.

Michał Cieślak jest posłem drugą kadencję. Jest on także jednym z ministrów – członkiem Rady Ministrów oraz jednym z liderów Partii Republikańskiej Adama Bielana.


Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka