Minister zdrowia Adam Niedzielski (źródło: PAP)
Minister zdrowia Adam Niedzielski (źródło: PAP)

Nowy lek na COVID-19 już zatwierdzony. Niebawem będzie dostępny w Polsce

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 23
Minister zdrowia dąży do zapewnienia polskim pacjentom dostępu do leku Paxlovid. Od pewnego czasu prowadzone są rozmowy w tej sprawie, w tym na szczeblu Unii Europejskiej – poinformowało PAP Biuro Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

Pod koniec stycznia Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła przyznanie warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu doustnego leku przeciwwirusowego Paxlovid przy leczeniu COVID-19, o co wnioskował koncern Pfizer. Zalecono dopuszczenie do obrotu preparatu Paxlovid dla dorosłych, którzy nie wymagają dodatkowego tlenu i są w grupie zwiększonego ryzyka.

— Minister Zdrowia dąży do zapewnienia polskim pacjentom dostępu do leku Paxlovid. W związku z powyższym od pewnego czasu prowadzone są rozmowy w przedmiotowej sprawie, w tym na szczeblu Unii Europejskiej — poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Resort podkreślił, że zaprezentowanie bardziej szczegółowych danych na aktualnym etapie rozmów nie jest możliwe.

Pierwszy lek na COVID-19

Paxlovid to pierwszy lek przeciwwirusowy podawany doustnie, który jest zalecany w UE w leczeniu COVID-19. Zawiera dwie substancje czynne, PF-07321332 i rytonawir, w dwóch różnych tabletkach. PF-07321332 zmniejsza zdolności SARS-CoV-2 do namnażania się w organizmie, podczas gdy rytonawir przedłuża działanie PF-07321332, umożliwiając jego dłuższe pozostawanie w organizmie na poziomach wpływających na namnażanie się wirusa.

Zobacz też:

Mniej hospitalizacji i zgonów

EMA zauważyła, że leczenie paxlovidem znacznie przyczyniło się do zmniejszenia liczby hospitalizacji lub zgonów pacjentów z co najmniej jednym schorzeniem podstawowym, które naraża ich na ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Analiza przeprowadzona została u pacjentów, którym podano paxlovid lub placebo (leczenie pozorowane) w ciągu pięciu dni po wystąpieniu objawów COVID-19.

Większość pacjentów biorących udział w badaniu była zakażona wariantem delta koronawirusa SARS-CoV-2. Na podstawie badań laboratoryjnych oczekuje się, że paxlovid będzie również działał przeciwko omikronowi i innym wariantom – podała EMA.


Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości