Przerażające skutki nawałnic w całym kraju

źródło: PAP
źródło: PAP
Od rana zanotowano mnóstwo zgłoszeń i interwencji służb w wyniku nawałnic mających miejsce w całym kraju. Zniszczeniu uległy budynki, gdzieniegdzie uszkodzony został ruch kolejowy.

Dramatyczne zniszczenia w województwie łódzkim

Nad ranem nawałnica, która przeszła nad gminą Błaszki poczyniła znaczne straty. Szkody widoczne są też w całym województwie łódzkim.

Sławomir Osiewała z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej poinformował o zerwanych dachach z budynków mieszkalnych oraz gospodarczych we wsiach Smaszków, Wójcice, Dziebędów i Kwasków. Zaobserwowano także liczne zerwania linii energetycznych. W sumie odnotowano ponad 50 interwencji.

— Najgorzej jest w Smaszkowie, Aleksandrii i Wójcicach — oznajmił burmistrz Błaszek Piotr Świdersk — Jestem w trakcie objazdu tych miejscowości. Wygląda jakby przeszedł tu armagedon. Pozrywane są i ponadrywane dachy z domów oraz budynków gospodarczych. Teraz trwa akcja zabezpieczenia plandekami, które pożyczamy także z Sieradza. Na miejscu pracują jednostki strażackie z naszej oraz sąsiednich gmin.

Jak wynika z informacji podanych przez Straż Pożarną, do godziny 9 rano zanotowano 912 zgłoszeń, a liczba ta ciągle rośnie. Na północ od Błaszek najprawdopodobniej przeszła trąba powietrzna. Uszkodzenia są w pasie szerokości 100 metrów. 


Zobacz też:

Kraków. Zerwany dach supermarketu

W Krakowie przy ulicy Półłanki doszło do zerwania dachu w sklepie Biedronka. Stało się tak w wyniku czwartkowej wichury. Obecnie w miejscu zdarzenia pracują służby. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych, a sklep został zamknięty.

W internecie pojawiło się nagranie, na którym przedstawiono moment silnego podmuchu wiatru zrywającego elementy konstrukcji dachu. Z ogromną prędkością przeleciały one na sąsiadujący parking, gdzie uszkodzeniu uległy zaparkowane tam samochody.

W Krakowie nadal panują bardzo trudne warunki atmosferyczne. W mieście nieustannie mają miejsce silne podmuchy wiatru. Synoptycy ostrzegają o możliwym wystąpieniu burz. 

Śląskie. Prawie 300 interwencji po nawałnicach

W czwartek rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska poinformowała, że w związku z silnymi nawałnicami przechodzącymi nad województwem śląskim, do godziny 12 odnotowali prawie 300 interwencji.

Zachodniopomorskie. Problemy z funkcjonowaniem kolei

Jak informuje PKP, ruch kolejowy na trasie Chojna - Gryfino jest wstrzymany w związku z licznymi powalonymi drzewami.

— Sytuacja jest bardziej skomplikowana, ponieważ jedno z drzew opadło na sieć zewnętrznego operatora energetycznego i wraz z nią na sieć trakcyjną — poinformował rzecznik prasowy PKP Pietrzykowski.

Od godz. 8 w środę do godz. 12 w czwartek w związku z silnym wiatrem straż pożarna w województwie zachodniopomorskim interweniowała 652 razy, głównie usuwała powalone drzewa. Najwięcej interwencji było w powiecie gryfińskim (115) i choszczeńskim (79).

Ruch kolejowy na trasie Koszalin-Słupsk został już przywrócony do normalnego funkcjonowania.


RB


Czytaj dalej: 

Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości