Mateusz Morawiecki i Kamala Harris. Fot. Kancelaria Premiera/Twitter
Mateusz Morawiecki i Kamala Harris. Fot. Kancelaria Premiera/Twitter

Kamala Harris w Polsce. Amerykańska wiceprezydent spotka się z prezydentem i premierem

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 47
Oficjalnie wizyta zastępczyni prezydenta Joe Bidena rozpoczęła się w czwartek rano. O godz. 10.10 Kamalę Harris powita w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki, następnie oboje udadzą się na spotkanie w cztery oczy, a potem na spotkanie delegacji.

Premier: USA potwierdzają, że Putin poniesie ciężkie konsekwencje

W czwartek premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z wiceprezydent USA Kamalą Harris, która przebywa z wizytą w Polsce.

Po tym spotkaniu premier Morawiecki zamieścił na Twitterze wpis dotyczący rozmów z amerykańską wiceprezydent. "Dzisiejsza wizyta wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamali Harris to nie tylko potwierdzenie strategicznego partnerstwa polsko-amerykańskiego, ale przede wszystkim bardzo konkretne rozmowy o sankcjach wobec Rosji i wzmocnieniu wschodniej flanki NATO" - napisał premier Morawiecki.


"USA w pełni potwierdza sojusznicze zobowiązania wobec nas i zapewnia, że Putin poniesie ciężkie konsekwencje za swoje agresywne działania. Bardzo się cieszę, że Stany Zjednoczone podzielają pogląd Polski w kwestii całkowitego uniezależnienia się od rosyjskich surowców energetycznych i jako jedno z pierwszych państw na świecie wprowadziły na nie embargo" - dodał premier.

W rozmowie z polskim premierem wiceprezydent Harris powiedziała, że jest na wschodniej flance NATO, by potwierdzić zaangażowanie USA w zobowiązania w stosunku do Polski oraz innych sojuszników z NATO. Dodała, że będzie rozmawiać o wszystkim, co trzeba zrobić, aby upewnić się, że Rosja poniesie ciężkie konsekwencje za swoje agresywne działania.

Spotkanie Andrzeja Dudy i Kamali Harris

W Belwederze w czwartek przed godz. 11. rozpoczęło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z wiceprezydent USA Kamalą Harris. Głównymi tematami rozmów ma być potwierdzenie jedności NATO wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę i pomoc temu państwu.
Na godz. 12.20 zapowiedziano konferencję prasową prezydenta Dudy i wiceprezydent Harris.

Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot podkreślił w rozmowie z PAP, że Kamala Harris reprezentuje najważniejsze państwo Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jak dodał, jej wizyta ma przede wszystkim potwierdzić jedność NATO wobec agresji Rosji na Ukrainę.

Andrzej Duda oraz Kamala Harris mają też omówić kwestię udzielenia wsparcia finansowego na pomoc humanitarną dla uchodźców z Ukrainy. W sobotnim wywiadzie dla portalu "Play Kraków" prezydent RP pytany o wizytę Harris ocenił, że "jest to wizyta w ramach solidarności sojuszniczej". - Ta obecność sojusznicza pod każdym względem jest dzisiaj bardzo intensywna, co mnie cieszy, bo to jest też i pokazanie, że to nie jest żadna fasada, tylko realny twardy fakt - mówił prezydent.

Według przedstawicieli Białego Domu, głównymi tematami rozmów Kamali Harris w Polsce będzie ustalenie dalszych kroków w sprawie wzmocnienia wschodniej flanki NATO, sankcji przeciwko Rosji oraz pomocy - także militarnej - dla Ukrainy.

Harris w rozmowie z Morawieckim

Wiceprezydent USA Kamala Harris w rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim: jestem tutaj, na wschodniej flance NATO, by potwierdzić zaangażowanie USA w zobowiązania w stosunku do Polski oraz innych sojuszników z NATO.

Jestem tutaj, na wschodniej flance NATO, żeby potwierdzić zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w zobowiązania w stosunku do Polski oraz innych sojuszników z NATO - oświadczyła w czwartek wiceprezydent USA Kamala Harris w rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim.

Polecamy:

Brytyjski rząd nałożył sankcje na siedmiu rosyjskich oligarchów, w tym na Abramowicza

Kamala Harris w Polsce. Amerykańska wiceprezydent spotka się z prezydentem i premierem

Kamala Harris zastrzegła, iż chciałaby, aby okoliczności spotkania były inne. - Jestem tutaj, na wschodniej flance NATO, żeby potwierdzić zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w zobowiązania w stosunku do Polski oraz sojuszników z NATO - oświadczyła wiceprezydent USA.

- Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że jesteśmy w pełni zjednoczeni jeżeli chodzi o wiele tematów, w szczególności właśnie o Ukrainę. Jesteśmy gotowi do tego, żeby bronić zasad, które ważne są dla nas, jako państw NATO-wskich, czyli suwerenność oraz integralność terytorialną - podkreśliła.

Morawiecki: To bardzo ważne, by wzmocnić wschodnią flankę NATO

W czwartek premier Mateusz Morawiecki powitał w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wiceprezydent USA Kamalę Harris, która przebywa z wizytą w Polsce. Po rozmowie w cztery oczy premiera RP oraz wiceprezydent USA odbędzie się spotkanie delegacji obu krajów.

- To bardzo ważne, by wzmocnić wschodnią flankę NATO, szczególności teraz, w kontekście tego, co dzieje się w Ukrainie. Musimy poświęcić trochę czasu, by podyskutować o tym, w jaki sposób pomóc Ukraińcom utrzymać ich suwerenność oraz integralność terytorialną oraz ich wolność, ponieważ oni walczą także o naszą wolność, walczą także o wolność całej Europy - powiedział premier na początku spotkania z Harris.

- Dziękuję także za bardzo odważną decyzję wprowadzenia embarga na rosyjski gaz i ropę naftową, ponieważ to właśnie napędza machinę wojenną Rosji - dodał Morawiecki.

Według KPRM, głównym tematem czwartkowej rozmowy Matusza Morawieckiego z Kamalą Harris, która przybyła do Warszawy w środę wieczorem, będzie dalsza koordynacja odpowiedzi społeczności międzynarodowej na barbarzyńską agresję militarną Rosji na Ukrainę, w szczególności wzmocnienie wszechstronnej pomocy dla Ukrainy. Jak podkreślono, omówione zostaną dalsze kroki, mające na celu odcięcie Rosji od źródeł finansowania działań wojennych, w tym nałożenie sankcji obejmujących sektor energetyczny.

Zgodnie z komunikatem spotkanie będzie okazją do rozmów o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO i bezpieczeństwie w tym regionie.

Kamala Harris w Polsce

Oficjalnie wizyta zastępczyni prezydenta Joe Bidena rozpocznie się w czwartek rano. O godz. 10.10 Kamalę Harris powita w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki, następnie oboje udadzą się na spotkanie w cztery oczy, a potem na spotkanie delegacji.


"Jestem w drodze do Warszawy w Polsce, a jeszcze w tym tygodniu będę w Bukareszcie w Rumunii. Ta podróż ma miejsce w ważnym momencie, gdy Stany Zjednoczone demonstrują jedność z naszymi sojusznikami z NATO i udzielają wsparcia narodowi Ukrainy w odpowiedzi na inwazję Putina na Ukrainę" - napisała Kamala Harris wcześniej na Twitterze.

Polecamy:

Złe wieści dla Polski. PE przyjął rezolucję dot. powiązania funduszy z praworządnością

Rosyjski żołnierz do dziewczyny: "700 trupów, po prostu jatka"

Kamala Harris. Plan spotkań w Polsce i w Rumunii

O godz. 10.50 wiceprezydent USA ma spotkać się w Belwederze z prezydentem Andrzejem Dudą, a także wziąć udział w rozmowach plenarnych delegacji. Główne tematy spotkania Duda - Harris to: potwierdzenie jedności NATO wobec rosyjskiej agresji, pomoc Ukrainie oraz kwestia ewentualnego przekazania polskich myśliwców MiG-29. Na godz. 12.20 zapowiedziano konferencję prasową Andrzeja Dudy i Kamali Harris.

Wiceprezydent USA ma ponadto spotkać się w czwartek z przybywającym w Warszawie premierem Kanady Justinem Trudeau. Pozostałe punkty wizyty to spotkanie z personelem ambasady USA w Warszawie oraz przeniesionej ambasady w Kijowie.

W piątek Kamala Harris odwiedzi polskich i amerykańskich żołnierzy, następnie odleci do Rumunii, gdzie w Bukareszcie odbędzie rozmowę z prezydentem kraju Klausem Iohannisem i spotka się z amerykańskimi dyplomatami.

KW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka