Akcja raunkowa po ostrzale w Kijowie, fot. Euromaidan Press/Twitter
Akcja raunkowa po ostrzale w Kijowie, fot. Euromaidan Press/Twitter

Trwa ewakuacja mieszkańców Mariupola - 20. dzień wojny (Relacja)

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
W Kijowie słychać we wtorek rano "liczne eksplozje", które rozpoczęły się około godz. 4.50 czasu lokalnego. Zapraszamy do śledzenia skrótu wydarzeń z 20. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Biden przyleci do Europy w celu okazania solidarności z Ukrainą

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki zapowiedziała we wtorek, że prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden w przyszłym tygodniu uda się do Europy. Podróż ta ma na celu okazanie wsparcia Ameryki dla Ukrainy. 

Podczas wizyty Biden spotka się z przywódcami NATO i UE. 

Nieoficjalne źródła poinformowały, że 25 marca prezydent USA odwiedzi Polskę.

Trwa ewakuacja mieszkańców Mariupola

Rada miasta, na którą powołuje się agencja Reutera poinformowała, że ok. 2 tys. samochodów opuściło oblężony Mariupol w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w ramach ewakuacji ludności cywilnej, a kolejne 2 tys. aut czekają na wyjazd.

"Według stanu na godz. 12 wiadomo, że 2 tys. samochodów opuściło Mariupol" - poinformowały władze.

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk przekazała, że konwój z pomocą humanitarną dla Mariupola utknął niedaleko miasta i oskarżyła Rosję o kłamstwo w sprawie spełnienia warunków porozumienia mającego na celu pomoc mieszkańcom. Wereszczuk powiedziała także, że prywatne samochody nie są wystarczającym środkiem ewakuacji ludności Mariupola i konieczne jest przepuszczenie autobusów.

Rano we wtorek Wereszczuk informowała na Telegramie, że na wtorek w całym kraju zaplanowano dziewięć korytarzy humanitarnych, w tym z Mariupola.

Tego dnia miało także dojść do ewakuacji ludności z Enerhodaru w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, jednak mer miasta Dmytro Orłow poinformował, że ewakuacja nie była ona możliwa ze względu na kontynuowane działania wojenne. Zaznaczył, że próby ewakuacji ludności zostaną ponowione w środę o godz. 11 - podała agencja Interfax-Ukraina.

28 świątyń na terenie Ukrainy zostało zniszczonych

Rosyjskie wojska zniszczyły lub uszkodziły co najmniej 28 cerkwi, synagog i meczetów od początku wtargnięcia na Ukrainę – poinformowała we wtorek Państwowa Służba ds. Polityki Etnicznej i Wolności Przekonań.

„Ucierpiało już co najmniej 28 budowli o znaczeniu duchowym (nie wliczając przylegających budynków) w co najmniej sześciu obwodach Ukrainy: kijowskim, donieckim, żytomierskim, ługańskim, charkowskim i czernihowskim. Zdecydowana większość z nich to prawosławne cerkwie” – podkreślono w komunikacie.

Na terenie zaporoskiej elektrowni jądrowej jest 500-900 Rosjan. Nie zdają sobie nawet sprawy, jakie to niebezpieczne

Szef ukraińskiego koncernu Enerhoatom Petro Kotin poinformował dziś, że na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy jest 500-900 Rosjan. Przekazał również, że elektrownią "wciąż kieruje ukraiński personel", ale pracownicy "muszą uzgadniać wszystkie swoje działania z rosyjskimi wojskowymi".

"Okupanci nawet nie zdają sobie sprawy, z czym mają do czynienia" - stwierdził koncern. "My jesteśmy tylko zmuszeni, by odpowiadać na ich rozkazy. Na przykład wczoraj: mają strefę wtargnięcia, którą otoczyli i z której strzelają. Bezpośrednio naprzeciwko elektrowni atomowej, bardzo blisko, znajduje się blok energetyczny nr 1, obok niego wysadzili w powietrze metalową skrzynię. Był głośny wybuch. Skutki tych działań mogą być straszne" - ostrzegł.

Kliczko pokazał, jak wygląda teraz Kijów

- Marzenie Putina o stworzeniu wielkiej Rosji jest koszmarem mojego kraju - napisał w mediach społecznościowych Władimir Kliczko, brat Witalija, który jest merem Kijowa.

- Tak wygląda rosyjska wojna przeciwko cywilom. Zniszczone budynki, zniszczona infrastruktura... miejski autobus trafiony rakietą, kolejni zabici ludzie. To jest wojna, którą zaczęła Rosja. Tak wygląda teraz Kijów. Wiele ukraińskich miast zostało zniszczonych, wielu ludzi straciło życie - te obrazki są prawdziwe i pokazują jak wygląda wojna Rosji przeciwko Ukrainie. Wojna Putina przeciwko Ukrainie. Tak to właśnie wygląda - powiedział Władimir Kliczko.

45-letni pięściarz podziękował też Polsce i polskiemu rządowi za wsparcie Ukrainy od pierwszego dnia wojny.

Mer Kijowa zaprosił papieża Franciszka do miasta

Mer Kijowa Witalij Kliczko zaprosił papieża Franciszka do miasta. "Wierzymy, że osobista obecność światowych przywódców religijnych w Kijowie jest kluczem do ocalenia życia ludzi i wytyczenia ścieżki do pokoju w naszym mieście, kraju i poza nim" - głosi list wystosowany przez administrację stolicy Ukrainy.

W liście, który udostępniono we wtorek watykanistom, zaoferowano papieżowi pomoc w zorganizowaniu takiej podróży.

Jak dodano, jeśli nie będzie ona możliwa, Franciszek zaproszony jest do udziału w konferencji wideo. Dokładane są starania, by uczestniczył w niej także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski - wyjaśniła kijowska administracja.

WAŻNE: Morawiecki i Kaczyński jadą do Kijowa z misją dyplomatyczną UE

Poranny ostrzał Kijowa

Trzy wielopiętrowe bloki mieszkalne trafione pociskami i zniszczone bądź uszkodzone pożarem, dwie ofiary śmiertelne - to bilans nocy z poniedziałku na wtorek w Kijowie. Pożary zostały ugaszone, wielu mieszkańców udało się uratować

Do ostrzałów doszło nad ranem. W dzielnicy Swiatoszyn pocisk, który trafił w 16-kondygnacyjny blok, znacznie go zniszczył i wywołał pożar na całej wysokości budynku.

Portal Euromaidan Press podaje na Twitterze, załączając nagranie wideo z kanału Telegram, na którym widać płonący dom, że rakiety trafiły w budynki mieszkalne w centrum Kijowa.



W dziesięciokondygnacyjnym bloku w dzielnicy Padół w centrum Kijowa pożar objął pierwsze pięć pięter. Został opanowany nad ranem.

W dzielnicy Osokorky zapalił się od eksplozji pocisku dwukondygnacyjny dom mieszkalny.

Dziennikarka, która odważyła się zaprotestować w rosyjskiej telewizji zaginęła

Sztab Generalny: rosyjskie straty to już ponad 13,5 tys. żołnierzy

Od początku inwazji na Ukrainę 24 lutego straty sił rosyjskich wynoszą już ponad 13 500 żołnierzy – poinformował we wtorek na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.



Wojska rosyjskie straciły na Ukrainie m.in. 81 samolotów, 95 śmigłowców, 404 czołgi, 1279 transporterów opancerzonych, 150 systemów artyleryjskich, 64 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, 36 sztuk systemów obrony przeciwlotniczej, trzy okręty.

Doradca prezydenta Zełenskiego podał datę zakończenia wojny

Podczas wojny zginęło już blisko 100 dzieci

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło w jej wyniku 97 dzieci, codziennie pod ostrzałami ginie co najmniej pięcioro dzieci - podała we wtorek Prokuratura Generalna Ukrainy. Najwięcej ofiar wśród dzieci jest w obwodach: kijowskim, charkowskim i donieckim. Dzieci zginęły też w obwodach: czernihowskim, sumskim, chersońskim, mikołajowskim i żytomierskim.

Co około sekundę jedno dziecko z Ukrainy staje się uchodźcą - przekazał we wtorek Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF). Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę kraj ten musiało opuścić ok. 1,5 mln dzieci - podał rzecznik organizacji James Elder.

Kolejny pakiet sankcji unijnych na Rosję. Polski rząd liczył na więcej

Z Ukrainy do Polski wjechało już 1,83 mln uchodźców

Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili na przejściach granicznych 1,83 mln osób uciekających z Ukrainy do Polski - poinformowała we wtorek Straż Graniczna.

Jak poinformowała Straż Graniczna, od 24 lutego do północy w poniedziałek z Polski na Ukrainę wjechało 194,5 tys. osób, z czego ok. 162 tys. osób to obywatele Ukrainy, a ponad 17 tys. to Polacy. SG wskazuje, że osoby niebędące obywatelami Ukrainy wyjeżdżają po kogoś lub z pomocą humanitarną.

Ukraińskie siły powietrzne: rosyjski dron wleciał nad Polskę

Na wtorek zaplanowano 9 korytarzy humanitarnych

Dziewięć korytarzy humanitarnych zaplanowano na wtorek na Ukrainie, m.in. z obwodu sumskiego i Mariupola – poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk na Telegramie.

Z Berdiańska w obwodzie donieckim pojedzie konwój humanitarny do Mariupola, który w drodze powrotnej zabierze do Zaporoża chcących ewakuować się mieszkańców.

W obwodzie kijowskim konwoje humanitarne pojadą do Browarów z Bohdaniwki, Nowobohdaniwki oraz ze wsi Bobry, w obwodzie sumskim do Połtawy z Sum, Trościańca, Łebedyna, Szostki i Konotopu, zaś w obwodzie charkowskim ze wsi Oskił.



Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka