Zakazana litera. Za używanie tego symbolu w Niemczech grozi do 3 lat więzienia

Symbol „Z” obecny jest na rosyjskich pojazdach wojskowych od początku agresji na Ukrainę. W Niemczech używanie tego symbolu będzie karane. Już kilka dni temu jako pierwsze decyzję taką podjęły władze Bawarii i Dolnej Saksonii.

Będzie to traktowane jak przestępstwo

Federalne MSW uzasadnia, że używanie symbolu „Z” w przestrzeni publicznej może być traktowane jako aprobata wojny Rosji, prowadzonej na Ukrainie – informuje w poniedziałek „Tagesschau”.

Jak potwierdził rzecznik ministerstwa, organy bezpieczeństwa wiedzą, że symbol ten jest już używany w Niemczech - na razie głównie w formie znaków malowanych farbą. Podkreślił, że sama litera jako taka oczywiście nie jest zabroniona. „Ale rosyjska agresja wojenna to zbrodnia. Każdy, kto publicznie aprobuje tę agresywną wojnę, może narazić się na konsekwencje prawne” – podkreślił rzecznik i wyjaśnił, że przestępstwo to będzie ścigane przez federalne organy bezpieczeństwa.

Pierwsze były Bawaria i Dolna Saksonia

Kilka krajów związkowych (w tym Bawaria i Dolna Saksonia) podjęły już wcześniej decyzję o wprowadzeniu kar za używanie symbolu, w poniedziałek także władze federalne postanowiły podjąć odnośne działania.

- Każdy, kto używa symbolu "Z", aby publicznie wyrazić swoją aprobatę dla agresji rosyjskiego prezydenta Putina przeciwko Ukrainie, musi spodziewać się karnych konsekwencji – zapowiedział minister spraw wewnętrznych Dolnej Saksonii Boris Pistorius.

Jak wyjaśnił minister, publiczne używanie symbolu „Z” podczas demonstracji może być uznane za przestępstwo - zakłócenie spokoju publicznego. Za to może grozić kara do trzech lat więzienia lub grzywna.

Podobnie będzie w Bawarii. „Bawarscy prokuratorzy podejmują konsekwentne działania przeciwko osobom, które publicznie aprobują wojnę, naruszającą prawo międzynarodowe” – powiedział w piątek minister sprawiedliwości Bawarii Georg Eisenreich.

- Nie akceptujemy tolerowania międzynarodowych zbrodni. Prezydent Rosji Władimir Putin rozpoczął zbrodniczą agresję, powodującą straszliwe cierpienia narodu ukraińskiego. Wolność słowa jest wielkim atutem naszej konstytucji i w Niemczech każdy może wyrazić swoją opinię. Ale wolność słowa kończy się tam, gdzie zaczyna się prawo karne – podkreślił Eisenreich.

Białe „Z” widoczne jest na rosyjskich czołgach i mundurach

„Biała litera Z, używana w kontekście wojny, co widać na rosyjskich pojazdach wojskowych, jest symbolem popierania wojny i agresji” – powiedziała na łamach „Tagesspiegel” senator Iris Spranger. „Uznajemy to za przestępstwo podlegające karze, będziemy interweniować niezwłocznie”.

Podstawą działań jest paragraf 140 kodeksu karnego – za zakłócenie porządku publicznego może grozić kara do trzech lat więzienia lub grzywna.

Białe „Z” często widoczne jest na rosyjskich czołgach i mundurach. Symbolu tego używają też osoby okazujące poparcie dla wojny Rosji z Ukrainą – w mediach społecznościowych, a także oznaczając swą odzież, samochody lub budynki.

ja


Lubię to! Skomentuj33 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka