Ursula von der Leyen i Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/UKRANIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE / HANDOUT
Ursula von der Leyen i Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/UKRANIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE / HANDOUT

Ursula von der Leyen nie żałuje obietnic Zełenskiemu. „UE stoi u boku Ukrainy”

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 26
Ukraina należy do Europy; tutaj rozpoczyna się wasza droga w stronę Unii Europejskiej - powiedziała w piątek w Kijowie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

"Ukraina idzie ku europejskiej przyszłości"

– Rosja pogrąży się w finansowej, gospodarczej i technologicznej ruinie, podczas gdy Ukraina idzie w kierunku europejskiej przyszłości – zapewniła szefowa KE na konferencji prasowej po rozmowach z Zełenskim. Podkreśliła rolę nałożonych na Moskwę sankcji i zapowiedziała przyspieszenie procedur zmierzających do przyjęcia Ukrainy do UE.

Polecamy:

Palade: Orban akceptował niektóre sankcje, ale nie wychodził przed szereg

Ulica Lecha Kaczyńskiego w Buczy. „Jedna z pierwszych takich ulic na Ukrainie”

Von der Leyen wręczyła na konferencji prasowej Zełenskiemu dokumenty, które strona ukraińska musi wypełnić, by KE mogła formalnie przedstawić Radzie Europejskiej opinię dotyczącą uznania Ukrainy za państwo kandydujące do UE. Ta procedura zazwyczaj zajmuje lata, ale w związku z wyjątkowymi okolicznościami, z rosyjską agresją na Ukrainę, zobowiązaliśmy się do tego, że przeprowadzimy ją w kilka tygodni - zaznaczyła von der Leyen. Przyjmując kopertę z formularzami Zełenski zapowiedział, że odpowiedź strony ukraińskiej będzie gotowa w przeciągu tygodnia.

"Haniebny, straszliwy, koszmarny atak"

Na początku swojego wystąpienia szefowa KE złożyła kondolencje rodzinom ofiar piątkowego ataku rakietowego, które siły rosyjskie przeprowadziły na dworzec kolejowy w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy. Według władz lokalnych zginęło w nim co najmniej 50 osób. – To haniebny, straszliwy, koszmarny atak – zaznaczyła von der Leyen. Przekazała też, że swoją wizytę na Ukrainie rozpoczęła od Buczy, w której „zdruzgotano nasze społeczeństwo”.

Von der Leyen pochwaliła decyzję o zawieszeniu Rosji w prawach członka Rady Praw Człowieka ONZ. Społeczność międzynarodowa stoi w punkcie zwrotnym, musi zdecydować, czy stoi za demokracją czy autokracją, czy rządzić będzie prawo dżungli czy zasady państwa prawa, dlatego wasza walka jest naszą walką - podkreśliła.

Chcę przekazać narodowi ukraińskiemu, który w imieniu nas wszystkich niesie pochodnię wolności, że UE stoi u jego boku - mówiła von der Leyen.

Przewodnicząca KE poinformowała również, że rozmawiała z Zełenskim m.in. o kolejnych unijnych sankcjach na Rosję, pomocy dla Ukrainy oraz ukraińskich uchodźców.

Zełenski: Potrzebne są kolejne sankcje

Prezydent Ukrainy podkreślił, że potrzebne są kolejne zachodnie sankcje, które byłyby jeszcze bardziej dotkliwe dla Rosji niż przyjęte już ograniczenia.

Von der Leyen zaznaczyła, że UE chce podnieść cenę, którą Rosja musi zapłacić za rozpętanie wojny na Ukrainie i będzie również przeciwdziałała próbom omijania przez Moskwę już przyjętych ograniczeń.

Wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell, który towarzyszy szefowej KE podczas wizyty na Ukrainie, zapowiedział, że przedstawicielstwo UE niedługo wróci do Kijowa i ma nadzieję, że jego śladem podążą inne placówki dyplomatyczne akredytowane na Ukrainie.

KW

Czytaj dalej:

Marcin Palade u Sławomira Jastrzębowskiego: Le Pen może wygrać. Wtedy Francja zapłonie

Idą kryzysy. I to aż trzy na raz

Polska stała się celem białoruskiego KGB jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę

Putin pożegnał Żyrinowskiego. Internauci zwrócili uwagę na jeden szczegół

Wielka wtopa rosyjskiej propagandy. Zamiast "zbrodni Ukrainy" waleczni żołnierze

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka