LoboStudioHamburg
LoboStudioHamburg

Polska stała się celem białoruskiego KGB jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
Koncern Meta - właściciel platform takich jak Facebook czy Instagram poinformował w czwartek o usunięciu fałszywych grup i profili powiązanych z białoruskim KGB. Jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę dokonywano ataków na polski rząd.

Meta poinformowała w ostatnim raporcie, że „powiązane z rządami Rosji i Białorusi podmioty zaangażowane były w cyberszpiegostwo i operacje wywierania ukrytego wpływu online”.

Białoruscy cyberszpiedzy

Z podanych informacji wynika, że działania cyberszpiegów związane były przede wszystkim z ukraińskim przemysłem telekomunikacyjnym, światowym i ukraińskim sektorem obronnym i energetycznym oraz platformami technologicznymi oraz dziennikarzami i działaczami na Ukrainie, w Rosji i za granicą.

W raporcie zwrócono uwagę, że wymienione operacje nasiliły się tuż przed inwazją Rosji na Ukrainę.

Winny atakom ma być przede wszystkim białoruskie KGB. Konta i profile, które brały udział w zmasowanej akcji udostępniały informacje o tym, że Ukraina poddała się już pierwszego dnia rosyjskiej agresji w języku polskim i angielskim.

Wcześniej z tych samych kont oskarżano Polskę o złe traktowanie migrantów z Bliskiego Wschodu.

Chcieli nawet zorganizować protest

Ponadto 14 marca jedno z fałszywych kont związanych z KGB stworzyło na Facebooku wydarzenie, które miało odbywać się w Warszawie. Organizatorzy nawoływali do protestu przeciwko polskiemu rządowi. 

Meta poinformowała, że zarówno wydarzenie, jak i konto, które je stworzyło, zostały z Facebooka usunięte.

Usunięta została również sieć powiązana z osobami publikującymi z regionu Ługańska na Ukrainie. Ich działalność koncentrowała się wokół portali promujących komentarze zachwalające działania Rosji na Kaukazie i Ukrainie, przekazał portal Polska Times

WP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura