Tak działa Fundusz Patriotyczny. 1,5 mln zł dotacji dla ludzi z Młodzieży Wszechpolskiej

Autorstwa Paulina Kamrad - mw.org.pl, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=95860622
Autorstwa Paulina Kamrad - mw.org.pl, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=95860622
Stowarzyszenie Imienia Przemysła II z Wielkopolski dostało 1,5 mln zł dotacji z Funduszu Patriotycznego na zakup nieruchomości. We władzach organizacji są działacze Młodzieży Wszechpolskiej, w tym dyrektor biura poselskiego polityków Konfederacji i etatowy asystent posła Roberta Winnickiego - ustalił Salon24.pl.

Organizacja wnioskowała o 2,8 mln zł, ale ostatecznie przyznano jej 1,5 mln zł. Jest to najwyższa dotacja z Fundusz Patriotycznego w drugiej edycji konkursu, powstałego z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. O pierwszej edycji zrobiło się głośno m.in. dlatego, że pieniądze na kupno nieruchomości dostała wtedy organizacja Roberta Bąkiewicza - stowarzyszenie Straż Narodowa. O ośrodku w Otwocku można przeczytać w tym miejscu.

image

Pełna nazwa konkursu, którego organizatorem jest podlegający resortowi kultury Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej, to PROGRAM INSTYTUTU DZIEDZICTWA MYŚLI NARODOWEJ IM. ROMANA DMOWSKIEGO I IGNACEGO JANA PADEREWSKIEGO FUNDUSZ PATRIOTYCZNY – EDYCJA „NIEPODLEGŁOŚĆ PO POLSKU” - PRIORYTET II.

1,5 mln zł dla ludzi z Młodzieży Wszechpolskiej

Prezesem Stowarzyszenia Imienia Przemysła II jest Jan Dalc, skarbnik Młodzieży Wszechpolskiej. Członkiem zarządu organizacji jest natomiast Mateusz Marzoch, który jest też dyrektorem biura poselskiego parlamentarzystów Konfederacji Roberta Winnickiego i Krzysztofa Bosaka, a także etatowym asystentem w Sejmie pierwszego z posłów. Marzoch jest również wiceprezesem MW.

image

Jak ustaliliśmy, lokal użytkowy będzie znajdował się na Śródmieściu w Warszawie, choć Stowarzyszenie Imienia Przemysła II jest zarejestrowane w Wielkopolsce, w Stęszewie. W ciągu najbliższych dni mają zostać dopięte wszelkie formalności i zostanie podpisana umowa kupna. W lokalu, który kupi stowarzyszenie ma powstać Centrum Młodzieżowe "Kuźnia".

- Centrum Młodzieżowe Kuźnia ma być miejscem integracji i rozwoju młodzieży patriotycznej z całej Polski. Chcemy, aby młode pokolenie mogło się tam kształcić, doskonalić swoje umiejętności i nabywać nowe oraz poznawać się wzajemnie. Naszą misją będzie wychowywanie młodzieży w duchu patriotycznym, narodowym i katolickim - mówi Salon24.pl Marzoch, który jest członkiem zarządu Stowarzyszenia Imienia Przemysła II.

- W związku z tym projektem kończę współpracę z posłem Robertem Winnickim w dotychczasowym wymiarze i skupię się na działalności CM Kuźnia - zapewnia Marzoch. Podkreśla, że nie jest członkiem Konfederacji.

"Głównymi zadaniami Funduszu Patriotycznego jest realizacja polityki pamięci w zakresie historii i dziedzictwa Polski, ze szczególnym uwzględnieniem myśli narodowej, katolicko-społecznej i konserwatywnej. Chcemy wspierać promowanie postaw patriotycznych i kształtowanie świadomego własnej tożsamości obywatela poprzez upowszechnianie i popularyzację wiedzy dotyczącej historii Polski oraz polskiego dziedzictwa kulturowego. Środki z Funduszu Patriotycznego mają także wspierać i upowszechniać zjawiska w nauce, kulturze i sztuce nawiązujące do dziedzictwa polskiej historii" - czytamy na stronie o celach Funduszu Patriotycznego.

Marcin Dobski


Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj104 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka