Jak informuje agencja APA minister spraw zagranicznych Austrii podtrzymał stanowisko Austrii co do odrzucenia embarga na rosyjski gaz. Źródło: flickr.com CC BY 2.0
Jak informuje agencja APA minister spraw zagranicznych Austrii podtrzymał stanowisko Austrii co do odrzucenia embarga na rosyjski gaz. Źródło: flickr.com CC BY 2.0

Austria będzie przyjmowała rosyjski gaz i nie wstąpi do NATO. "Jesteśmy uzależnieni"

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 47
Jak informuje agencja APA minister spraw zagranicznych Austrii podtrzymał stanowisko Austrii co do odrzucenia embarga na rosyjski gaz. Alexander Schallenberg również kategorycznie wykluczył, że jego kraj wejdzie w struktury NATO.

Informacje o odrzuceniu embarga na rosyjski gaz oraz nie wstąpieniu do NATO Schallenberg podał podczas sobotniej konferencji Global Europe w Salzburgu.

"Rosja to nie Władimir Putin"

Jak wyjaśniał, przyjęcie embarga wymagałoby więcej czasu i przygotowań. „Wolałbym, abyśmy znajdowali się w innej sytuacji, lecz jesteśmy uzależnieni od rosyjskiego gazu” – dodał szef MSZ.

Podkreślił, że Rosja zawsze pozostanie europejskim sąsiadem, ale „Rosja to nie Władimir Putin”. „Zniknęło zaufanie do Putina” – stwierdził Schallenberg.

Minister stanowczo wykluczył przystąpienie Austrii do NATO, a nawet dyskusję w tej kwestii. Jak zaznaczył, „Austria jest krajem neutralnym militarnie, ale nigdy nie była neutralna politycznie”. Mimo to budżet wojskowy zostanie zwiększony, a „europejska architektura bezpieczeństwa zintegrowana”, bo atak Rosji na Ukrainę jest czymś nieuzasadnionym – zaznaczył szef austriackiego MSZ.

MP

Czytaj dalej:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj47 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka