Rynek kryptowalut w ogromnym kryzysie. Pojawił się pomysł, jak je uratować

Międzynarodowa Organizacja Komisji Papierów Wartościowych zaapelowała o utworzenie globalnego podmiotu regulacyjnego ds. „coinów”. Źródło: flickr.pl Jernej Furman CC BY 2.0
Międzynarodowa Organizacja Komisji Papierów Wartościowych zaapelowała o utworzenie globalnego podmiotu regulacyjnego ds. „coinów”. Źródło: flickr.pl Jernej Furman CC BY 2.0
Międzynarodowa Organizacja Komisji Papierów Wartościowych zaapelowała o utworzenie globalnego podmiotu regulacyjnego ds. „coinów”. Ma to być pomysł na ratowanie rynku kryptowalut, który od początku maja przechodzi kompletne załamanie.

Aktualnie wszyscy posiadacze wirtualnego pieniądza mogą czuć się bardzo niepewnie. Związane jest to z wysokimi spadkami "coinsów". Przykładowo tokeny Terra i Luna w ciągu 24 godzin straciły ponad 95 proc. swojej wartości. Niższe, ale znaczące spadki odnotował również Bitcoin o 13 proc. i Ether o 23 proc. Ze wstępnych obliczeń wynika, że z rynku wyparowało 200 mld dolarów. 

Ratowanie rynku kryptowalut. Jest propozycja

Z pomysłem na ratowanie rynku wyszła Międzynarodowa Organizacja Komisji Papierów Wartościowych, która jest przeciwnikiem kryptowalut. Zaapelowała o wprowadzenie jednolitych reguł dotyczących wszystkich kryptowalut. W wyniku tego miałby zostać utworzony globalny podmiot regulacyjny ds. „coinów”.

Prezes Zondy (giełda kryptowalut) Przemysław Kral stwierdził, że byłby to przełomowy moment dla branży. Według niego przyniósłby większą stabilność na często niestabilnym rynku. Kral patrząc na obecną sytuację rynku wirtualnego pieniądza tłumaczy, że inicjatywa IOSCO jest potrzebna. 

Z podobną inicjatywą wyszła również Rada Stabilności Finansowej, która monitoruje globalny system finansowy. 

– Rynek kryptowalut osiągnie swój pełny potencjał tylko wtedy, gdy będzie maksymalnie przejrzysty. Globalny organ regulacyjny może zapewnić jasność, spójność i kontrolę rządom krajowym, firmom i platformom handlowym, a w efekcie lepszą ochronę konsumentów – możemy przeczytać w Rzeczpospolitej wypowiedź Przemysława Krala. 

MP

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj29 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka