Poniedziałek przyniósł wzrosty na światowych giełdach. Rosną główne światowe indeksy, a także kryptowaluty. (zdjęcie ilustracyjne, źródło: Pixabay)
Poniedziałek przyniósł wzrosty na światowych giełdach. Rosną główne światowe indeksy, a także kryptowaluty. (zdjęcie ilustracyjne, źródło: Pixabay)

Inwestorzy mogą odetchnąć z ulgą. Kryptowaluty notują odbicie

Redakcja Redakcja Giełda Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Początek tygodnia przyniósł ożywienie na giełdach. Rosną indeksy giełdowe oraz kryptowaluty.

W poniedziałek rano indeks WIG-20 rósł o 2,37 procent i osiągnął najwyższy poziom od ponad dwóch tygodni. Rosły także indeksy akcji mniejszych spółek. O ponad 4 procent wzrosły akcje spółek odzieżowych CCC i LPP.

Światowe giełdy na plusie

Piątkowa sesja na amerykańskiej giełdzie przyniosła nowe cykliczne minima głównych indeksów akcji. W poniedziałek kontrakty na główne indeksy akcji wzrosły o ponad 1 procent. Na giełdach w Azji i Oceanii nie było żadnej dominującej tendencji, najsilniej – o niespełna 1 procent – zwyżkował japoński Ninkkei 225. Shanghai B-Share Index był dziś najwyżej od 3 lat. Z kolei Hang Seng spadł o 1,35 procent. 

W Europie od rana przeważały wzrosty (DAX o 1,43 procent, CAC-40 o 0,91 procent). Jedynym europejskim indeksem, który w poniedziałkowy poranek rósł silniej niż WIG-20 był rosyjski RTS.

Obligacje skarbowe i kontrakty na ropę rosną

Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych w krajach rozwiniętych nie wykonywały w poniedziałek żadnych zdecydowanych ruchów. 

Jak podaje "Wprost", jedynie rentowność greckich "10-latek" była dziś najwyższa od dwóch lat.

Kontrakty na ropę naftową wzrosły rano o około 1 procent. Tym samym utrzymały się one w pobliżu swoich dwumiesięcznych maksimów. Drożały także kontrakty na metale szlachetne (złoto +0,54 procent na COMEX-ie) i miedź (+1,01 procent na COMEX-ie). Już o około połowę w stosunku do marcowego szczytu były w piątek niższe ceny kontraktów na drewno na CME (-3,36 proc.).

USD i Euro wysoko

Kurs euro i dolara był w poniedziałek najwyżej od ponad dwóch tygodni, wychodząc powyżej poziomu 1,06. (+0,45 procent). USD rano słabł wobec japońskiego jena (-0,12 procent). Złoty umacniał się zarówno wobec euro (EUR/PLN -0,19 procent) i względem dolara (USD/PLN -0,61 procent).

Bitcoin znów rośnie

Kurs Bitcoina również odnotował wzrost o 1,41 procent, próbując powrócić powyżej poziomu 30 000 dolarów. Kryptowaluta ta zaczęła słabnąć pod koniec marca, gdy jej kurs był powyżej poziomu 47 tysięcy dolarów.

RB

Czytaj: 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj8 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka