Grodzki zapowiada porozumienie opozycji i samorządowców. Debata w Senacie

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział podpisanie porozumienia przez samorządowców i liderów opozycji. Trwa debata w senacie. (fot. PAP/Leszek Szymański)
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział podpisanie porozumienia przez samorządowców i liderów opozycji. Trwa debata w senacie. (fot. PAP/Leszek Szymański)
— Samorządy stały się immanentną, niezwykle ważną częścią polskiej rzeczywistości — powiedział w środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki, otwierając debatę na temat kondycji samorządu i koniecznych zmian w jego funkcjonowaniu. Zapowiedział również, że samorządowcy podpiszą w środę z opozycją "historyczne" porozumienie.

Przygotowana przez ruch "TAK! Dla Polski" deklaracja dotyczącą decentralizacji i wzmocnienia roli samorządów ma zostać podpisana przed godziną 13 przez liderów czterech opozycyjnych partii: PO Donalda Tuska, PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, Lewicy Włodzimierza Czarzastego i Polski 2050 Szymona Hołowni.

Grodzki o samorządach

Tomasz Grodzki, otwierając w środę dyskusję, podkreślił, że samorządy stały się "immanentną, niezwykle ważną częścią polskiej rzeczywistości". Dodał, że w Senacie zawsze mogą liczyć na życzliwość.

— Ale ta konferencja to jest coś więcej, bo niedługo przyjdą tu liderzy największych polskich partii politycznych, żeby podpisać porozumienie, które - nie waham się określić - historyczne — dodał senator KO.

Grodzki, odnosząc się do ruchu "TAK! Dla Polski" podkreśli, że jest to "wspólnota ludzi myślących podobnie, dla których wartości demokratyczne nie są pustymi słowami". Samorządowcy ci – jak ocenił – dają "najlepszą rękojmię dobrej przyszłości naszej ojczyzny".

Prezes "TAK! Dla Polski" o roli samorządów

Prezes ruchu "TAK! Dla Polski", prezydent Sopotu Jacek Karnowski podkreślił, że w ostatnich latach dzięki współpracy samorządów i opozycji udało się powstrzymać tzw. wybory kopertowe prezydenta RP, a także stoczyć udaną "bitwę o Rzeszów", w którym wybory prezydenckie wygrał związany z Lewicą Konrad Fijołek.

— Ale chyba najważniejsze świadectwo roli i ważności samorządów to jest teraz współpraca przy przyjęciu naszych gości, niejednokrotnie naszych nowych obywateli, naszych przyjaciół z Ukrainy — oznajmił Karnowski.

"Biała księga"

Karnowski poinformował o przygotowaniu przez samorządu "białej księgi". Dotyczy ona polityki imigracyjnej, którą ruch "TAK! Dla Polski" przekaże marszałkowi Grodzkiemu.

— Takiej polityki w naszym państwie dotychczas nie było — zapewnił prezydent Sopotu.

Deklaracja samorządowców i liderów opozycji

Deklaracja, którą samorządowcy podpiszą wspólnie z liderami opozycji, obejmuje sześć postulatów ujętych w hasłach: "Demokratyczna szkoła", "Zielony samorząd", "Nasze zdrowie", "Fundusz Rozwoju Polski lokalnej", "Wspólnoty o sobie" oraz "Stabilne budżety".

W środę w Senacie odbywa się debata, w której udział bierze wielu samorządowców, w tym m.in. prezydenci: Warszawy Rafał Trzaskowski, Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, Sosnowca Arkadiusz Chęciński oraz marszałkowie województw: zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i lubuskiego Elżbieta Polak.


RB


Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka