Premier podsumowuje wizytę w Davos. "Z tego kryzysu wyjdziemy mocniejsi"

Szef rządu podsumował swoją wizytę w Davos. Podkreślił, że z obecnego kryzysu Polska wyjdzie mocniejsza. Poruszył także temat Ukrainy i jej ustępstw wobec Rosji, do których przekonują inne państwa. (fot. PAP/Piotr Nowak)
Szef rządu podsumował swoją wizytę w Davos. Podkreślił, że z obecnego kryzysu Polska wyjdzie mocniejsza. Poruszył także temat Ukrainy i jej ustępstw wobec Rosji, do których przekonują inne państwa. (fot. PAP/Piotr Nowak)
Głównym tematem w Davos jest, w jaki sposób odbudować poszarpane łańcuchy dostaw, które zniszczyły pandemia i wojna na Ukrainie — oznajmił w środę premier Mateusz Morawiecki, który złożył wizytę w firmie Siltec w Pruszkowie. — Polska nie chce być tylko podwykonawcą — dodał.

"Z tego kryzysu wyjdziemy mocniejsi"

— W Davos, toczą się debaty, które decydują o przyszłości świata, niektórzy mówią, że tam rozdaje się karty — podkreślił Morawiecki. Dodał, że to tutaj, wykuwa się przyszłość polskiej gospodarki.

— I z całą pewnością mogę powiedzieć, że jak obserwuję, jak dzisiejszy kryzys wpływa na przedsiębiorców polskich i za granicą, to jestem przekonany, że także z tego kryzysu wyjdziemy mocniejsi — tłumaczył premier.

— Główny temat w Davos, to dzisiaj, w jaki sposób odbudować poszarpane łańcuchy dostaw. Najpierw pandemia, a teraz wojna na Ukrainie, zniszczyła łańcuchy dostaw. Polska nie chcę być tylko podwykonawcą. I jeśli nie chcemy być monterem cudzych projektów, to musimy tworzyć własne rozwiązania — wyjaśnił szef rządu.

Morawiecki zaznaczył, że firma Stilec w Pruszkowie eksportuje swoje produkty do prawie wszystkich krajów NATO i Unii Europejskiej.

— Można sobie wyobrazić zatem, jak wysokie są to zaawansowane technologie tutaj produkowane; jesteśmy z tego dumni, że mamy takie firmy jak Siltec — ocenił. Dodał, że taka firma jest nie tylko certyfikowana przez nasze służby specjalne, ale także przez specjalne innych krajów.

Polska będzie ważnym ogniwem w łańcuchach dostaw?

— Polska może być najsilniejszym ogniwem nowo odbudowywanych łańcuchów dostaw. O tym rozmawiałem w Davos. Jestem przekonany, że tak jak nie zostawiliśmy polskich przedsiębiorców w czasie pandemii, w czasie poprzedniego kryzysu, tak jak nie zostawiliśmy w czasie odbudowywania gospodarki po pandemii, tak i teraz też będziemy razem z polskimi przedsiębiorcami — zapewnił premier.

— Widzę, że przedsiębiorcy są gotowi na ten trudny czas, który jest przed nami. Poprzez tarczę antyputinowską zostawiliśmy w kieszeniach przedsiębiorców kilkanaście miliardów złotych. Poprzez obniżki podatków zostawiliśmy w kieszeniach obywateli kilkadziesiąt miliardów złotych — podkreślił Morawiecki.

— To wszystko powoduje, że nasz system jest odporny, odporniejszy niż wiele innych krajów, których stan gospodarki miałem możliwość obserwować w Davos — dodał.

Morawiecki: Spójność gospodarki to także jej bezpieczeństwo

Premier opisał, że w Davos uczestniczył w debacie zorganizowanej przez firmę Google.

— Dyskusja ogniskowała się na cyberbezpieczeństwie, w jaki sposób zabezpieczać istotne systemy, żywotne dla bezpieczeństwa wszystkich krajów NATO — poinformował szef rządu.

— Dzisiaj spójność gospodarki to także jej bezpieczeństwo, także w cyberprzestrzeni. Jestem przekonany, że razem z przedsiębiorcami będziemy w stanie zaproponować najlepsze, najnowocześniejsze rozwiązania na świecie wszystkim krajom świata, NATO i Unii Europejskiej — ocenił premier.

Premier o możliwych ustępstwach terytorialnych Ukrainy wobec Rosji

Podczas wizyty w firmie Siltec, szefa rządu zapytano o kraje, które doradzają Ukrainie oddanie części terytorium na rzecz Rosji. Morawiecki, że podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos Ukraina była tematem numer jeden.

— Rozmawialiśmy o różnych scenariuszach, dlatego mogę powiedzieć, że wśród moich rozmówców nie było śladu takiego myślenia. Był wielki szacunek i wielki podziw dla Ukrainy za walkę o wolność, suwerenność, integralność terytorialną — odparł premier.

Podkreślił, że "głosy, które pojawiają się na Zachodzie, a które dotyczą oddania części terytorium Ukrainy, były raczej napiętnowane jako wychodzenie przed szereg".

Szef rządu dodał, że taka decyzja powinna być suwerenną decyzją narodu ukraińskiego i państwa ukraińskiego. Zauważył także, że Ukraina ponosi ogromne ofiary również po to, by walczyć o wolność i bezpieczeństwo całej Europy.

— Zostawmy w ich rękach te podstawowe decyzje w czasie, kiedy codziennie kilkadziesiąt, a czasem kilkaset osób ginie na Ukrainie właśnie po to, żebyśmy także my byli bezpieczni, żebyśmy po raz kolejny nie wpadli w ruską niewolę — mówił Morawiecki.

Firma Siltec zajmuje się dostarczaniem w Polsce i poza jej granicami produktów i usług związanych z wyposażeniem służącym do ochrony informacji, a także agregatów prądotwórczych, nowoczesnych rozwiązań specjalnych.


RB


Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj49 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka