Turcja ma plan na eksport ukraińskiego zboża. Toczą się negocjacje z Rosją

W czwartek agencja Reuters podała, że Turcja prowadzi negocjacje z Moskwą i Kijowem na temat otwarcia korytarza dla eksportu ukraińskich zbóż. Źródło: pixnio.com
W czwartek agencja Reuters podała, że Turcja prowadzi negocjacje z Moskwą i Kijowem na temat otwarcia korytarza dla eksportu ukraińskich zbóż. Źródło: pixnio.com
W czwartek agencja Reuters podała, że Turcja prowadzi negocjacje z Moskwą i Kijowem na temat otwarcia korytarza dla eksportu ukraińskich zbóż. Powołuje się ona na źródło w tureckich władzach.

"Planowany korytarz otworzy drogę dla ukraińskich produktów, które przez Turcję trafią do docelowych rynków" - poinformowało źródło Reutera. "Negocjacje wciąż trwają" - dodano.

Warunek Rosji

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Andriej Rudenko powiedział w środę, że Moskwa jest gotowa zapewnić korytarz dla statków przewożących żywność w zamian za zniesienie niektórych zachodnich sankcji.

Dwie anonimowe osoby zaznajomione z tą sprawą również potwierdziły rozmowy o pomocy Turcji w eksporcie zboża z Ukrainy. Jedna z osób stwierdziła, że mimo, iż Turcja jest członkiem NATO, to Rosja postrzega ją jako bardziej "neutralna" niż inni zachodni członkowie sojuszu.

"Turcja jest gotowa przyczynić się do pewnego rodzaju monitorowania tego eksportu z Odessy przez Morze Czarne, ponieważ Turcja tradycyjnie jest bardzo silna na Morzu Czarnym i jest gotowa pomóc" – cytuje agencja Reuters wysokiego rangą europejskiego dyplomatę, który chciał pozostać anonimowy. 

Ukraińskie porty są zablokowane od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę; w silosach znajduje się obecnie ponad 20 mln ton zbóż przeznaczonych na eksport. Przed 24 lutym Ukraina eksportowała 4,5 mln ton produktów rolnych miesięcznie. Ukraińskie rolnictwo odpowiadało za 12 proc. światowej produkcji pszenicy, 15 proc. produkcji kukurydzy oraz połowę globalnej produkcji oleju słonecznikowego.

MP

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka