Szymon Hołownia nie powiedział prawdy. Jego partia istniała w 2021 r. i omijała prawo

Polska 2050 Szymona Hołowni.
Polska 2050 Szymona Hołowni.
Lider Polski 2050 odniósł się do zarzutów Salon24.pl o ukrywaniu źródeł finansowania przez jego ugrupowanie. W Radiu Zet stwierdził, że jego partia nie istniała formalnie w 2021 r. Innego zdania jest Państwowa Komisja Wyborcza, którą o to zapytaliśmy. Potwierdzają to też działania Polski 2050, która w ubiegłym roku podejmowała uchwały, czyli prowadziła działalność statutową.

Hołownia był w środę gościem audycji w Radiu Zet, podczas której został zapytany m.in. o zarzuty Salon24.pl, dotyczące ukrywania źródeł finansowania przez Polskę 2050.

28 kwietnia pisaliśmy: Sponsorem konwencji Polski 2050, podczas której przedstawiono aplikację polityczną Jaśmina, nie była partia Szymona Hołowni - ustalił Salon24.pl. To oznacza, że wydarzenie sfinansował inny podmiot, co jest niezgodne z przepisami o finansowaniu partii.  

Polska 2050 Szymona Hołowni ukrywa źródła finansowania. To niezgodne z przepisami ustawy

Sam fakt sfinansowania konwencji z września 2021 r. przez inny podmiot potwierdził Hołownia.

- Kto finansował kongres, na którym zaprezentowano aplikację Jaśmina? - zapytała red. Beata Lubecka.

- O ile pamiętam, to darczyńcy poprzez Fundację Polska Od Nowa, która finansuje, czy finansowała, finansuje zresztą do tej pory znaczną część naszego ruchu, który nie jest partią. To nie był kongres partyjny. Ci wszyscy, którzy stawiają nam te oskarżenia, zapominają o jednej podstawowej rzeczy, że wtedy nie było partii politycznej Polska 2050 - mówił Hołownia w rozmowie z Radiem Zet. 

PKW odpowiada Salonowi24

To nieprawda. Partia Polska 2050 już wtedy istniała. Zwróciliśmy się z tym pytaniem do Państwowej Komisji Wyborczej, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości. Odpowiedź jest jednoznaczna.

PKW: "Partia polityczna nabywa osobowość prawną z chwilą wpisania do ewidencji [art. 16 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o partiach politycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 372)] i może korzystać z praw wynikających z ustaw po uzyskaniu wpisu do ewidencji partii politycznych (art. 1 ust. 2 ustawy).

Partia polityczna Polska 2050 Szymona Hołowni (EwP 421) została wpisana do ewidencji partii politycznych postanowieniem Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 26 marca 2021 r., była zatem wpisana do ewidencji partii politycznych według stanu na dzień 31 grudnia 2021 r. i ciążył na niej obowiązek złożenia sprawozdania finansowego za rok 2021".

To nie wszystko. Gdyby partia Polska 2050 nie istniała w 2021 r., to nie miałaby obowiązku złożenia sprawozdania finansowego do PKW. Jednak to zrobiła, tylko nie wykazała żadnych przychodów i wydatków. Powinna to zrobić.

4 maja pisaliśmy: Choć Polska 2050 nas zapewniała, że zarząd partii w 2021 r. nie prowadził działalności statutowej, to okazuje się to być nieprawdą. Mamy na to dowód, dzięki współpracy z Watchdogiem - Sieć Obywatelska. To oznacza, że ugrupowanie Szymona Hołowni celowo nie stosuje się do przepisów o finansowaniu partii politycznych. 

Ujawniamy: jak Polska 2050 Szymona Hołowni mija się z prawdą

W korespondencji ze wspomnianym Watchdogiem, Polska 2050 ujawniła jedną z uchwał, którą przyjęła w maju 2021 r. To znaczy, że prowadziła działalność partyjną. Było to już po tym jak na jaw wyszły problemy z rejestracją nazwy, o których informowały media. 

Mamy twarde dowody. Podsumujmy:

1. PKW: partia nabywa osobowość prawną po wpisaniu do ewidencji. Polska 2050 została wpisana do ewidencji 26 marca 2021 r.

2. Partia Polska 2050 złożyła sprawozdanie finansowe do PKW za rok 2021 r. (nie zawarła w nim przychodów i wydatków). Gdyby nie istniała, nie musiałaby składać do PKW dokumentów.

3. W 2021 r. partia Polska 2050 prowadziła działalność statutową, podejmując m.in. uchwały.

Nasza skrupulatność nie umknęła liderowi nowej siły politycznej, która ma duże szanse na wejście do Sejmu po wyborach w 2023 r. - Redaktor Marcin Dobski od dawna z wielką uwagą pochyla się nad naszą działalnością. Oczywiście chwała mu za to - powiedział w środę w Radiu Zet Szymon Hołownia.

Nie obyło się też bez drobnej złośliwości, ale jest ona w pełni zrozumiała. Każdy mógłby nerwowo reagować po ujawnionych wyżej informacjach. - Pan Dobski wypisywał już tyle rzeczy na mój temat personalnie i na temat naszego ruchu, że trudno mi to wytłumaczyć jeszcze jaśniej. Ruch organizował swoje wydarzenie, to nie jest wydarzenie partii, bo jej formalnie nie ma - stwierdził w audycji Hołownia.  

Pytania o sekretarz generalną Polski 2050

Red. Lubecka zapytała również Hołownię o sprawę Agnieszki B., która jest sekretarzem generalnym Polski 2050. To również temat poruszony przez Salon24.pl.

2 czerwca napisaliśmy: Prokuratura zarzuca siedmiu osobom, w tym Agnieszce B., niedopełnienie obowiązków, przez co oskarżeni mieli narazić uczestników imprezy na "niebezpieczeństwo utraty życia bądź zdrowia". - Jako ówczesna prezeska stowarzyszenia centrum wolontariatu, organizowałam finał WOŚP w Gdańsku - informuje Salon24.pl Agnieszka B., sekretarz generalna Polski 2050. Twierdzi, że sprawa jest upolityczniona. 

Zabójstwo Pawła Adamowicza. Ciemne chmury nad ważną polityk Polski 2050 

- Mam pełne zaufanie do Agnieszki Buczyńskiej. I pełne przekonanie, że jeśli ona odpowiadałaby za moje bezpieczeństwo na jakiejkolwiek imprezie masowej, to mogę spokojnie powierzyć je w jej ręce. Ona była wtedy na scenie, kiedy to się stało. Tam było wielu, którzy nie dopełnili swoich obowiązków i proces, który się toczy, mam wrażenie, że wyraźnie to pokazał - powiedział Szymon Hołownia. - Ja bym spokojnie oddał swe życie w jej ręce.

Marcin Dobski

Lubię to! Skomentuj26 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka