Dramat w Jordanowie. Wojewoda Małopolski chce, by zakonnice przestały prowadzić DPS

Zakonnice i pracownicy DPS-u w Jordanowie miały znęcać się nad niepełnosprawnymi podopiecznymi. fot. Robert Frank Gabriel - Flickr: Nun Deep in Prayer, CC BY 2.0
Zakonnice i pracownicy DPS-u w Jordanowie miały znęcać się nad niepełnosprawnymi podopiecznymi. fot. Robert Frank Gabriel - Flickr: Nun Deep in Prayer, CC BY 2.0
Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita oczekuje zmiany podmiotu prowadzącego Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie, w którym miało dochodzić do znęcania się nad niepełnosprawnymi podopiecznymi przez prowadzące placówkę zakonnice. Prowadzenie DPS miałby przejąć powiat suski – poinformowało biuro prasowe wojewody.

DPS w Jordanowie ma przejąć nowy podmiot prowadzący

„Na tym etapie – w trosce o dobro sprawy – wojewoda małopolski Łukasz Kmita wyraził względem organu prowadzącego DPS w Jordanowie, czyli starosty suskiego, oczekiwanie, aby został zmieniony podmiot prowadzący placówkę. Formuła takiej zmiany jest aktualnie dopracowywana. Wojewoda oczekuje, że DPS będzie prowadzony przez powiat suski. Warto podkreślić, że prowadzenie Domu Pomocy Społecznej jest zadaniem własnym powiatu. Założeniem jest oczywiście to, aby powiat przejął prowadzenie DPS wraz z obecnie umieszczonymi tam podopiecznymi” – poinformowała rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo.

Kmita wyraził oczekiwanie, że siostry ze zgromadzenia prezentek ze zrozumieniem podejdą do tego tematu i użyczą powiatowi budynek na określony czas.

Trwa kontrola DPS w Jordanowie

Kontrola prowadzona przez służby wojewody w Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie jest w toku. O jej wynikach biuro prasowe poinformuje po zakończeniu tych działań. Z informacji przekazanych przez biuro wynika, że kontrolerzy z Wydziału Polityki Społecznej MUW bardzo szczegółowo analizują kwestie związane z jakością usług świadczonych w tej placówce oraz standardem zatrudnienia i kwalifikacjami pracowników.

„Sprawdzane jest również stosowanie środków przymusu bezpośredniego u podopiecznych, u których jest to konieczne, aby nie stwarzali zagrożenia dla siebie lub innych mieszkańców. Jest to bardzo delikatna kwestia, wymagająca m.in. prowadzenia określonej dokumentacji. Bywa również tak, że to sąd może wydać zgodę na stosowanie określonych środków zabezpieczających, w tym nawet łóżka składającego się z metalowych, wysokich prętów jako miejsca spoczynku nocnego osoby ubezwłasnowolnionej” – przekazało biuro prasowe wojewody małopolskiego.

Szczegółowo analizowane jest także sprawozdanie z kontroli, przeprowadzonej w DPS w Jordanowie przez Sąd Rejonowy w Suchej Beskidzkiej, który sprawuje nadzór nad placówką, jak również ustalenia Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, które odpowiada za bieżące funkcjonowanie DPS-u.

Koszmar w DPS w Jordanowie

Wstrząsające zdjęcia i nagrania z tego, co działo się w jordanowskim DPS ujawniła Wirtualna Polska. Zakonnice i pracownicy DPS-u miały wiązać niepełnosprawnych podopiecznych do łóżek, zamykać w klatce, bić i zwracać się do nich wulgarnie. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Suchej Beskidzkiej. Zarzuty usłyszała już siostra Alberta oraz jej przełożona, dyrektorka Jordanowskiego DPS-u siostra Bronisława.

Rzecznik Praw Obywatelskich podjął z urzędu sprawę doniesień o przypadkach znęcania się nad podopiecznymi zakonnic w Jordanowie.

Szefowa MRiPS Marlena Maląg, w związku z doniesieniami medialnymi na temat nieprawidłowości w DPS-ie w Jordanowie, zwróciła się do wojewodów z prośbą o przeprowadzenie dodatkowych czynności kontrolnych w nadzorowanych przez nich DPS-ach i placówkach całodobowej opieki nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi i osobami w podeszłym wieku.

W pierwszej kolejności czynnościami kontrolnymi zostaną objęte domy pomocy społecznej, w których przebywają osoby poniżej 18. roku życia oraz placówki, w których wcześniej prowadzono kontrole w związku z sygnałami o nieprawidłowościach.

SW

Czytaj także:

Ziobro chce założyć się z Morawieckim o wódkę. Rzecznik rządu: Premier woli piwo

Kultowy zespół jedną decyzją doprowadził do trzęsienia ziemi na rynku. Straty w miliardach

Banknot z Lechem Kaczyńskim uznany za najlepszy banknot kolekcjonerski roku

Wiadomo, jaką karę zapłaci Piotr Kraśko za prowadzenie bez uprawnień

Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo