Kukiz straci partię. Wszystko za sprawą tych braków

Paweł Kukiz (z lewej). Wystartuje na wspólnych listach z PiS?
Paweł Kukiz (z lewej). Wystartuje na wspólnych listach z PiS?
Kukiz'15 nie składało sprawozdań finansowych w PKW, wymaganych przez prawo, dlatego zostanie zdelegalizowany. Ważą się losy przyszłości politycznej muzyka, który wciąż zastanawia się, czy wystartować w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych. W grę wchodzi wspólna lista z PiS.

Ustawa o partiach politycznych nakłada na nie obowiązek składania sprawozdania finansowego - również takich, które nie mają dochodów i wydatków. Co roku sprawozdań nie składa kilka, najczęściej kanapowych ugrupowań, a tym razem jest wśród nich znana nazwa: K’15. 

Zobacz: BBC zapytało Ławrowa o atak na Ukrainę. Jego odpowiedź szokuje

Wykreślenie K'15 z ewidencji

"W przypadku niezłożenia przez partię polityczną sprawozdania w terminie (...) Państwowa Komisja Wyborcza występuje do sądu z wnioskiem o wykreślenie wpisu tej partii z ewidencji", a sąd "po przeprowadzeniu rozprawy wydaje postanowienie o wykreśleniu wpisu partii politycznej z ewidencji" - stanowi ustawa. Paweł Kukiz nie jest tym zbytnio przejęty. 

- Założyć chcieli ją działacze. Powiedziałem im: "jeśli chcecie, to zakładajcie i pilnujcie formalności" - stwierdził lider K'15 w rozmowie z "Rzeczpospolitą", która dziś informuje o delegalizacji ugrupowania. 

- Tworzenie partyjnych molochów nigdy mnie nie interesowało. Wręcz przeciwnie, przeszedłem do polityki, by walczyć z bolszewicką konstrukcją, jaką mają wszystkie duże partie w naszym kraju - opisuje Kukiz. 

Wykreślenie K'15 z list partii będzie jednak miało znaczenie w przypadku, gdyby lider tej formacji kontynuował karierę polityczną i zechciał ponownie dostać się do Sejmu. Wówczas partia nie mogłaby liczyć na subwencje wyborcze. Jego ruch nigdy ich dotąd nie wywalczył, a to dlatego, że Kukiz długo wzbraniał się przed założeniem partii. 

Tusk już nie na Tik-Toku, a na Twitterze. Krytykuje polski rząd ws. Ukrainy

Brak dokumentów finansowych K'15

"Czy jednak do wykreślenia dojdzie do czasu wyborów, nie jest pewne, bo w ostatnich latach procedury się przedłużają. W ewidencji wciąż widnieją ugrupowania, które nie złożyły sprawozdań finansowych za 2019 i 2020 rok. Są wśród nich np. Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza albo Demokracja Bezpośrednia. Ta druga, mimo nieposiadania żadnego posła, tworzy z ruchem Kukiza koło w Sejmie Kukiz’15–Demokracja Bezpośrednia. Podobnie jak K’15 powinna zniknąć z rejestru z powodu niezłożenia dokumentu za 2020 rok" - piszą dziennikarze "Rzeczpospolitej". 

 "Od wystąpienia przez PKW z wnioskiem o wykreślenie partii z ewidencji do przeprowadzenia tego wykreślenia przez sąd upływa około dwóch, trzech miesięcy" – informuje Sąd Okręgowy w Warszawie. Dodaje jednak, że "od daty ogłoszenia stanu epidemii (...) nie wpłynął żaden wniosek PKW o wykreślenie wpisu partii z ewidencji z uwagi na niezłożenie sprawozdania finansowego" - podkreśla dziennik. 

Przyszłość Kukiza

Jaki jest powód? Według PKW, doszło do "poważnych utrudnień w pracy Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego w okresie pandemii SARS-Cov-2 oraz z powodu znacznego obciążenia innymi pracami". Zakomunikowała, że "przygotowanie wniosków dotyczących partii, które nie złożyły w terminie sprawozdań za 2021 rok, planowane jest na najbliższe tygodnie". 

Zwrot akcji w Jordanowie. Siostry prezentki podjęły wreszcie ostateczną decyzję

Coraz bliżej jest natomiast porozumienie Pawła Kukiza z Jarosławem Kaczyńskim ws. wspólnego startu na liście PiS w 2023 roku. Mówił o tym "Gazecie Polskiej" sam wicepremier i lider partii rządzącej. Co na to Kukiz? Przyznał "Rzeczpospolitej", że "nie wie, czy będzie startował". Jak zaznacza, wszystko zależy od programu partii, z którą wejdzie w sojusz i czy spełni jego założenia, m.in. dotyczące zmian w ordynacji wyborczej. 

GW

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka