Oto nowe cacko Amerykanów. Kiedy najnowszy czołg trafi do US Army?

Lekki czołg GLDS.
Lekki czołg GLDS.
Jak informuje Defense News, US Army wybrała czołg, który wzmocni jej wyposażenie. Program mający wyłonić nowy czołg lekki dla armii amerykańskiej (MPF) wygrał General Dynamics Land Systems. Wozy wejdą na wyposażenie brygad lekkiej piechoty na przełomie 2023 i 2024 roku.

Jak podaje portal Defense News, projekt GDLS wstępnie zakłada dostarczenie 26 pojazdów, w tym 70 w ramach opcji, za maksymalnie 1,14 mld dolarów. Urzędnicy, który byli odpowiedzialni za konkurs, dodają, że co najmniej 8 z 12 prototypów użytych podczas oceny konkursowej zostanie zmodernizowanych, wysłać je do służby.

Kiedy czołgi trafią do US Army?

Dostawy mają się rozpocząć na przełomie 2023 i 2024 roku. Równolegle z podpisaniem kontraktu dla programu Mobile Protected Firepower podjęto decyzję Milestone C, o przejściu z fazy badawczo-rozwojowej do produkcyjnej. Pierwszy batalion z 42 pojazdami ma być w pełni wyposażony do 2025 roku.

Przewidywane jest to, że bataliony z wozami MPF będą w dywizjach, a ich liczba pozwoli na przyporządkowanie każdej z około 35 brygad piechoty lekkiej - 14 wozów na kompanię.

– Armia spodziewa się wydać około 6 miliardów dolarów na program MPF w fazie zamówień, w tym to, co już zostało wydane na badania i rozwój oraz prototypowanie – powiedział Glenn Dean, dyrektor programu służby ds. systemów walki naziemnej.

– Armia planuje kupić 504 pojazdy i przewiduje się, że będą one znajdować się w inwentarzu przez co najmniej 30 lat. Większość zamówień powinna zostać zakończona do 2035 r. – dodał.

Lekkie czołgi mają wspierać przede wszystkim pododdziały piechoty lekkiej (w tym powietrzno-desantowe) US Army, czyli Infantry Brigade Combat Teams (IBCT).

General Dynamics Land Systems (GDLS)

Czołg, który zwyciężył w programie, będzie wyposażony w 105 mm armatę gładkolufową, z opcją wymiany na 120 mm działo wysokociśnieniowe. Waga pojazdu to 38 ton, lecz określany jest "lekkim", ponieważ obecne czołgi podstawowe ważą ponad 60 ton. Natomiast podwozie jest pochodną rozwiązań wykorzystanych w bojowym wozie piechoty ASCOD 2.

Wóz posiada również system kierowania ogniem działający na zasadzie hunter-killer, z niezależnym przyrządem obserwacyjnym dla dowódcy, a załogę stanowią cztery osoby. 

MP

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka