Dzięki interwencji prezydenta Dudy do konkluzji ze szczytu NATO trafił dodatkowy zapis

Prezydent RP Andrzej Duda podczas szczytu w Madrycie, fot. PAP/Mateusz Marek
Prezydent RP Andrzej Duda podczas szczytu w Madrycie, fot. PAP/Mateusz Marek
Szef Biura Polityki Międzynarodowej KPRP Jakub Kumoch informował w TVP Info o efektach szczytu NATO w Madrycie. Jak relacjonował, prezydent Andrzej Duda zgłosił poprawkę do deklaracji szczytu mówiącą o wsparciu dla państw, które najbardziej pomagają Ukrainie.

Poprawka Andrzeja Dudy

Zakończony w Madrycie szczyt Kumoch nazwał „historycznym i przełomowym”. Szef Biura Polityki Międzynarodowej KPRP zdradził, że dzięki staraniom Andrzeja Dudy do konkluzji szczytu trafił dodatkowy zapis. - Poprawka została zgłoszona w ostatniej chwili, gdy deklaracja szczytu była już praktycznie wynegocjowana - relacjonował.

– Treść dokumentu niewystarczająco oddawała realia naszego regionu. Przecież takie kraje jak Polska nie tylko przyjęły uchodźców, ale także wysłały na Ukrainę m.in. czołgi. Takie państwa zasługują na wsparcie Sojuszu, a nie wszystkie kraje wywiązały się z obietnicy uzupełnienia uzbrojenia. Do konkluzji trafiło zdanie, że NATO będzie adekwatnie wspierać kraje, które militarnie wsparły Ukrainę – dodał.

Wskazał, że prezydent Duda bardzo mocno wyraził, że ten zapis musi się znaleźć i przekonał do tego prezydenta USA Joe Bidena w przededniu szczytu.

Zobacz: Prof. Chwalba: Rosjanie tylko raz w historii przyznali się do zbrodni

"Rosja przegrała na szczycie najbardziej"

Odnosząc się do decyzji przywódców NATO o zaakceptowaniu wniosków Finlandii i Szwecji w sprawie akcesji do Sojuszu, prezydencki minister stwierdził, że "w tym momencie Rosja przedłużyła sobie granicę z NATO".

- Wszczęła wojnę na Ukrainie właśnie po to - jak twierdziła - żeby uniemożliwić przybliżanie się NATO do granic Rosji, a oto ma NATO w takich miejscach, w których nie wyobrażano sobie, że kiedykolwiek się tam znajdzie. Mówię o Finlandii, która była przecież państwem neutralnym. Mówię o Szwecji, która zamyka tak naprawdę Rosji możliwość różnego typu bandyckich działań na Bałtyku - powiedział Kumoch.

- Rosja jest krajem, który po prostu na tym szczycie przegrał najbardziej - dodał minister.

Konkluzje po szczycie NATO w Madrycie

Podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie przywódcy NATO przyjęli nową koncepcję strategiczną; uznali w niej, że Rosja jest największym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim. NATO zdecydowało także o wzmocnieniu wschodniej flanki oraz o zaproszeniu Finlandii i Szwecji do członkostwa. Prezydent USA Joe Biden oświadczył w Madrycie, że w Polsce powstanie stałe dowództwo V Korpusu Wojsk Lądowych USA.

Od jesieni 2020 r. w Poznaniu działa wysunięte stanowisko dowodzenia tego związku, które koordynuje działania sił lądowych USA w Europie. Na początku marca, w związku z napaścią Rosji na Ukrainę, Amerykanie zapowiedzieli przeniesienie stałego dowództwa V Korpusu z USA do Europy i przerzucenie z Fort Knox do Niemiec i Polski kolejnych 300 wojskowych.

ja

Czytaj także:

Gwałtowne nawałnice nad Polską. Ewakuowano uczestników festiwalu Open'er

Platforma i Tusk szykują "największą imprezę polityczną od lat"

Płace muszą rosnąć szybciej ni z inflacja

Prof. Chwalba: Rosjanie tylko raz w historii przyznali się do zbrodni


Lubię to! Skomentuj41 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka