Prof. Chwalba: Rosjanie tylko raz w historii przyznali się do zbrodni

Gościem Sławomira Jastrzębowskiego w programie "Jastrzębowski wyciska" był prof. dr hab. Andrzej Chwalba. Źródło: Salon24
Gościem Sławomira Jastrzębowskiego w programie "Jastrzębowski wyciska" był prof. dr hab. Andrzej Chwalba. Źródło: Salon24
Gościem Sławomira Jastrzębowskiego w programie "Jastrzębowski wyciska" był prof. dr hab. Andrzej Chwalba. Polski historyk w programie stwierdził m.in. że "Rosjanie tylko raz w historii przyznali się do zbrodni".

Prof. dr hab. Andrzej Chwalba to polski historyk, który specjalizuje się w historii stosunków polsko-rosyjskich. Jest on również autorem takich książek jak "Polska–Rosja. Historia obsesji, obsesja historii” czy "Samobójstwo Europy. Wielka Wojna 1914-1918". 

"Rosjanie tylko raz w historii przyznali się do zbrodni"

Sławomir Jastrzębowski przypomniał prof. Chwalbie, że napisał on, że tylko raz Rosjanie przyznali się do winy. Chodziło o słowa Borysa Jelcyna, który w 1993 roku przepraszał za Katyń na cmentarzu pod krzyżem katyńskim. 

– Tak, Rosjanie mają problem, ponieważ wypychają wszystko ze swojej pamięci, co jest dla nich niekorzystne. Również właśnie zbrodnia katyńska. Ona będzie cały czas cieniem w naszych relacjach, inaczej być nie może. Okazuje się, że usunięcie ostatnio nawet flag biało-czerwonych na cmentarzu, to jest swojego rodzaju manifestacja, że tam tak naprawdę nic takiego się nie wydarzyło – powiedział polski historyk. 

– Kłamstwa były fundamentem bolszewickiej i sowieckiej Rosji. To oni "wprowadzili manipulowanie" do dyplomacji międzynarodowej - podkreślił.

"Amerykanom chodzi o to aby wojna trwała jak najdłużej" 

Jastrzębowski zasugerował, że Rosja gospodarczo słabnie.  Prof. Chwalba zgodził się z tym stwierdzeniem i dodał, że "o to właśnie chodzi Amerykanom, żeby wojna trwała jak najdłużej, żeby Rosja się wykrwawiła, żeby jej potencjał uległ osłabieniu, żeby sankcje zaczęły przynosić efekty przynajmniej w sferze technologii wojskowej". 

Dodatkowo podzielił się swoją opinią co do sankcji. Profesor powiedział, że nie wierzy w ich skuteczność. Wierzy on natomiast w siłę broni ofensywnej. 

Oprócz wspomnianych tematów Sławomir Jastrzębowski i prof. dr hab. Andrzej Chwalba rozmawiali również m.in. o rozmowach Macrona z Putinem oraz o kłamstwach historycznych, które były fundamentem bolszewickiej Rosji. Nie zabrakło także ciekawostek historycznych o hołdzie pruskim. 

Cała rozmowa Sławomira Jastrzębskiego z prof. dr hab. Andrzejem Chwalbą:


MP

Czytaj dalej:Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka