Wielki kryzys rządowy we Włoszech. Premier Mario Draghi podaje się do dymisji

Premier Włoch Mario Draghi poinformował w mediach, że podaje się do dymisji. Źródło: EPA/ANGELO CARCONI
Premier Włoch Mario Draghi poinformował w mediach, że podaje się do dymisji. Źródło: EPA/ANGELO CARCONI
W czwartek premier Włoch Mario Draghi poinformował w mediach, że podaje się do dymisji. Draghi ogłosił swą decyzję podczas posiedzenia rządu. Jak tłumaczył, powodem takiej decyzji jest brak większości koalicyjnej, która utworzyła jego gabinet przed ponad rokiem. Innego zdania jest natomiast prezydent Włoch Sergio Mattarella, który odrzucił dymisję Draghiego.

Obecny kryzys rządowy to rezultat wycofania poparcia ze strony Ruchu Pięciu Gwiazd. Senatorowie tej formacji nie wzięli wcześniej udziału w głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu. Rada ministrów uzyskała je w Senacie wczesnym popołudniem, ale faktycznie postawa Ruchu była zapowiedzią kryzysu rządowego.

Mario Draghi nie będzie już premierem 

Draghi po tym głosowaniu udał się do prezydenta Sergio Mattarelli, a następnie przewodniczył obradom rządu. To w ich trakcie poinformował o swej decyzji o dymisji. Jak wyjaśnił, nie ma już koalicji, która w lutym zeszłego roku utworzyła jego rząd jedności narodowej. Zabrakło, dodał, "paktu zaufania, leżącego u podstaw działań rządu".

Mario Draghi przypomniał, że od początku mówił, iż rada ministrów może istnieć tylko wtedy, gdy będzie "jasna perspektywa możliwości realizacji programu". "Dzisiaj tych warunków nie ma" - ocenił.

Zwracając się do ministrów, premier - cytowany przez włoskie media - powiedział im: "Musimy być dumni z tego, co osiągnęliśmy w bardzo trudnym momencie".

Draghi udał się następnie na drugie już w ciągu dnia spotkanie z prezydentem Sergio Mattarellą. Rozmowa ta, mająca na celu oficjalne poinformowanie go o dymisji, oznacza formalne otwarcie kryzysu rządowego. Kilka dni wcześniej premier zadeklarował, że nie stanie na czele drugiego rządu.

Scenariusz na przyszłość jest obecnie trudny do przewidzenia.

Prezydent odrzucił dymisję 

Prezydent Włoch Sergio Mattarella odrzucił dymisję złożoną w czwartek przez premiera Mario Draghiego - poinformował Pałac Prezydencki po ich wieczornym spotkaniu. Szef państwa poprosił premiera, by udał się do parlamentu, by ocenić sytuację, w jakiej znalazła się jego koalicja.

Zgodnie z zaleceniem prezydenta Mario Draghi ma przedstawić informację w parlamencie i tam dokonać oceny sytuacji, jaka powstała w rezultacie postawy Ruchu Pięciu Gwiazd kierowanego przez poprzedniego szefa rządu Giuseppe Contiego.

Rząd powołany do zrealizowania KPO Włoch 

Rząd Draghiego, tworzony przez prawie wszystkie ugrupowania parlamentarne od centrolewicy po prawicę, został powołany, by opracować i zrealizować krajowy plan odbudowy, w ramach którego Włochy dostaną prawie 200 miliardów euro.

Przed kryzysem rządowym ostrzegał kilka godzin wcześniej komisarz UE do spraw gospodarczych, były premier Włoch Paolo Gentiloni, mówiąc, że wiadomości napływające z Rzymu wywołują zdumienie.

MP

Czytaj dalej:
Lubię to! Skomentuj29 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka