"Słodka zemsta" Erdogana na Putinie. Przywódca Rosji nie wiedział, co ma zrobić

Recep Tayyip Erdogan celowo spóźnił się na spotkanie z Władimirem Putinem. Prezydent Rosji stał w pokoju przed tłumem reporterów w oczekiwaniu na spotkanie ze swoim tureckim odpowiednikiem i nie potrafił zapanować nad mową ciała.

Putin upokorzony

Nagranie zrobione przed spotkaniem we wtorek pokazuje Putina, który wierci się, przestępuje z nogi na nogę i robi serię dziwnych min przed kamerami przez prawie minutę, zanim w końcu zostanie przywitany przez Erdogana. Niektórzy spekulują, że mogła to być zemsta prezydenta Turcji za spotkanie w Moskwie w 2020 roku, podczas którego Erdogan tak długo czekał na wejście do sali obrad, że aż w końcu sam zajął miejsce.

Reporterzy nagrali moment, w którym Putin wszedł do sali, oczekując, że Erdogan za chwilę dołączy. Zamiast tego stał sam wśród dźwięku migawek aparatów fotograficznych. Z rękami splecionymi z przodu, zwykle stoicki rosyjski przywódca został przyłapany, jak przebiera nogami i ssie policzki podczas 50-sekundowego oczekiwania. W końcu Putin wszedł Erdogan i politycy uścisnęli sobie dłonie.

"Słodka zemsta" Erdogana

"Te 50 sekund, w których Erdogan kazał Putinowi czekać, wyglądając na zdenerwowanego przed kamerami, mówi wiele o tym, jak wiele zmieniło się po Ukrainie", skomentowała Joyce Karam, korespondentka w bliskowschodniej organizacji medialnej National News, we wpisie na Twitterze.


Karam nazwała gest "słodką zemstą" dla Erdogana po tym, jak Putin zostawił tureckiego przywódcę czekającego przez około dwie minuty przed spotkaniem w 2020 roku. Tureckie media donosiły wówczas, że Erdogan i jego świta zostali upokorzeni po tym, jak zostali zmuszeni do czekania na zewnątrz w przedsionku, co szeroko udostępniły rosyjskie portale informacyjne.


Liderzy Turcji i Rosji spotkali się w Teheranie. Oficjalnie głównym tematem ich rozmów z prezydentem Iranu ma być sytuacja w Syrii, ale Erdogan przewodzi również wysiłkom zmierzającym do zawarcia porozumienia, które umożliwiłoby opuszczenie ukraińskich portów tysiącom ton zboża, które jest blokowane przez Rosję. Turcja, członek NATO, ponosi szczególną odpowiedzialność na mocy konwencji z Montreux z 1936 roku za ruch morski na Morzu Czarnym. Proponuje ona Rosji, aby pozwoliła ukraińskim statkom ze zbożem opuścić Odessę na wyznaczonych trasach pod warunkiem sprawdzenia, że statki nie przewożą broni.

Taktyka Putina

Putin słynął ze spóźniania się na spotkania z międzynarodowymi przywódcami, co uznawane jest za jego celową politykę psychologiczną, która sięga początków jego prezydentury. W 2003 roku Putin spóźnił się o 14 minut na spotkanie z brytyjską królową, a rok wcześniej przez dwie godziny kazał czekać na cmentarzu rodzicom dzieci zabitych w katastrofie lotniczej.
Na spotkania z papieżem Franciszkiem zawsze przychodził z godzinnym opóźnieniem. W 2018 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump musiał czekać 45 minut przed planowanym szczytem w Helsinkach z rosyjskim prezydentem.

To i tak nic. Według Radia Wolna Europa, Angela Merkel została pozostawiona w oczekiwaniu na cztery godziny i 15 minut na spotkanie z Putinem w 2014 roku, podczas gdy Wiktor Janukowycz, gdy był prezydentem Ukrainy, raz czekał cztery godziny, zanim usiadł do rozmów z rosyjskim przywódcą.

ja

Lubię to! Skomentuj64 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka