W Polsce prawo jazdy można stracić z wielu powodów. Źródło: flickr.com
W Polsce prawo jazdy można stracić z wielu powodów. Źródło: flickr.com

Kierowcy notorycznie popełniają ten błąd. Jeden znak drogowy, a tak wiele konsekwencji

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 22
W Polsce prawo jazdy można stracić z wielu powodów. Jednym z nich jest m.in. przekroczenie punktów karnych. Od września będzie to dużo łatwiejsze, ponieważ liczba punktów za niektóre wykroczenia będzie znacznie surowsza. A kierowcy w Polsce popełniają też cały czas jeden błąd, ignorując jeden znak drogowy. Jaki?

Zaostrzenie przepisów 

Prawo jazdy w Polsce można stracić poprzez popełnienie wykroczeń drogowych. Kierowca ma do wykorzystań łącznie 24 punkty. Warto jednak dodać, że ci którzy posiadają dokument uprawniający do jazdy autem mniej niż rok, przysługuje im limit 20 punktów. 

Od 17 września 2022 roku utrata prawa jazdy będzie jeszcze łatwiejsza. Tego dnia wchodzi kolejne zaostrzenie przepisów - liczba punktów karnych za niektóre wykroczenia zostanie zwiększona.

Dodatkowo nie będzie można również skorzystać z kursów na zbicie punktów, które do tej pory można było robić raz na pół roku. Punkty będą się teraz jedynie przedawniać po okresie dwóch lat od zapłacenia mandatu. 

Najczęstsze przyczyny utraty prawa jazdy. Znak D-42 problemem

Jednym z najczęstszych powodów utraty prawa jazdy jest niestosowanie się do znaku D-42. Wyjaśniając, chodzi o przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 51 km/h lub więcej. Prawo jazdy w tym przypadku zabierane jest automatycznie na okres trzech miesięcy. Jeżeli ktoś jednak zdecyduje się na jazdę po utracie dokumentu, narażony jest przy kolejnym zatrzymaniu na wydłużenie okresu do 6 miesięcy, a przy trzecim na całkowitą utratę uprawnień. 

Oprócz utraty kierowca zmuszony jest zapłacić 1500 zł mandatu oraz przyjąć 10 punktów karnych. Od września będzie to natomiast 15 punktów i 3000 zł mandatu. 

Prawo jazdy utracimy również za przewóz w samochodzie trzech nadprogramowych pasażerów. Wtedy to policjant zatrzyma nasze prawo jazdy na trzy miesiące. Oprócz tego zapłacimy mandat w wysokości 100 zł i doliczymy 1 punkt karny za każdego pasażera ponad limit.

Prawo jazdy a alkohol 

W Polsce popularną przyczyną utraty uprawnień do prowadzenia aut jest również alkohol. W momencie, gdy na kontroli stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - mamy do czynienia z wykroczeniem. Zgodnie z przepisami, kierowcy grozi zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Znacznie gorzej jest w przypadku, gdy kierowca ma powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi. Wtedy czyn traktowany jest jako przestępstwo i można otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.

Warto dodać, że prawo jazdy straci również kierowca, który np. jako sprawca wypadku ucieknie z miejsca zdarzenia i nie udzieli pomocy poszkodowanym - zabranie uprawnień na minimum 3 lata. 

MP

Czytaj dalej: Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka