USA wysłały poważny sygnał Chinom. Testy rakiet balistycznych

Amerykańskie wojsko przeprowadziło test międzykontynentalnego pocisku balistycznego Minuteman III. Źródło: commons.wikimedia.org
Amerykańskie wojsko przeprowadziło test międzykontynentalnego pocisku balistycznego Minuteman III. Źródło: commons.wikimedia.org
Amerykańskie wojsko przeprowadziło test międzykontynentalnego pocisku balistycznego Minuteman III. Przedsięwzięcie Stanów Zjednoczonych początkowo zostało przełożone ze względu na eskalację napięć z Pekinem w kontekście chińskich manewrów wokół Tajwanu w pierwszych tygodniach sierpnia.

USA przeprowadziło test broni międzykontynentalnej 

Test wykazał "gotowość amerykańskich sił nuklearnych i zagwarantował (...) skuteczność narodowego odstraszania nuklearnego" - przekazano we wtorkowym oświadczeniu armii USA.

Wojsko powiadomiło, że jak dotąd przeprowadzono około 300 takich testów i nie były one związane z żadnym konkretnym wydarzeniem na świecie.

Minuteman III, wyprodukowany przez przedsiębiorstwo Boeing, ma kluczowe znaczenie dla strategicznego arsenału amerykańskiej armii - podkreśliła agencja Reutera. Pocisk o zasięgu ponad 9660 km może poruszać się z prędkością około 24 tys. km na godzinę.

USA przekładało testy ze względu na eskalację napięć z Chinami i Rosją 

Na początku sierpnia minister obrony USA Lloyd Austin wydał rozkaz przełożenia planowanej na pierwszy tydzień miesiąca rutynowej próby pocisku Minuteman, o czym informował dziennik "Wall Street Journal", powołując się na źródła w Pentagonie. Z kolei w kwietniu amerykańska armia odwołała wcześniej zaplanowany test tego samego pocisku. Wówczas zmiana planów miała na celu powstrzymanie wzrostu napięć nuklearnych z Rosją w obliczu inwazji Kremla na Ukrainę.

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział w lutym, że siły jądrowe tego kraju zostaną postawione w stan najwyższej gotowości, co wzbudziło obawy, że rosyjska agresja na Ukrainę może doprowadzić do wojny atomowej. Amerykańscy urzędnicy uważają jednak, że jak dotąd nie znaleźli uzasadnienia, aby zmienić poziom alarmów nuklearnych Waszyngtonu.

Rosja i Stany Zjednoczone dysponują największymi arsenałami głowic jądrowych na świecie. Oba kraje gromadziły swoje potencjały atomowe przede wszystkim podczas wyścigu zbrojeń w czasach zimnej wojny.

Rakieta balistyczna Minuteman III

Minuteman III to międzykontynentalny pocisk balistyczny amerykańskiej produkcji. Napędzany jest trzema silnikami rakietowymi na paliwo stałe. Każdy ze stacjonujących we wzmocnionych silosach trzystopniowych pocisków, zdolny jest do przeniesienia na odległość 13 000 kilometrów trzech głowic bojowych.

Maksymalna prędkość, jaką może osiągnąć pocisk to 24000 km/h, z kolei minimalny jego zasięg najprawdopodobniej wynosi 3000 km. 

MP

Czytaj dalej: 


Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka