GUS podał nowe dane o inflacji w Polsce. Mamy nowy rekord

Inflacja według GUS w sierpniu wzrosła porównaniu z lipcem.
Inflacja według GUS w sierpniu wzrosła porównaniu z lipcem.
Główny Urząd Statystyczny podał dziś wyniki inflacji za sierpień. Inflacja konsumencka w Polsce w sierpniu 2022 r. wyniosła 16,1 proc. w ujęciu rocznym, co oznacza wzrost porównaniu z lipcem. W poprzednim miesiącu ceny rosły w tempie 15,6 proc. rok do roku.

Dane GUS o inflacji w sierpniu 2022


Obecnie wskaźnik wzrostu cen jest najwyższy od marca 1997 r.

Polecamy: Polska. Najbardziej lewicowy kraj w Europie

Co napędza inflację w Polsce?

W sierpniu ceny nośników energii w porównaniu z lipcem wzrosły o 3,7 proc. i są wyższe o ponad 40 proc. niż w sierpniu 2021 r. Drugim czynnikiem, który napędzał inflację, były ceny żywności. W ciągu miesiąca wzrosły one o 1,6 proc. Żywność i napoje bezalkoholowe są już droższe o 17,4 proc. niż w sierpniu 2021 r.


GUS odnotował natomiast spadek cen paliw do prywatnych środków transportu. W sierpniu potaniały one o 8,3 proc. w porównaniu z lipcem. Ale jednak w zestawieniu rok do roku ceny są wyższe o 23,3 proc.

Polski Instytut Ekonomiczny zaskoczony danymi o inflacji

Presja inflacyjna w gospodarce dalej jest szeroka – inflacja bazowa wyniosła 10 proc. Około 70 proc. cen rośnie w tempie przekraczającym 5 proc. Spodziewamy się, że kolejne miesiące przyniosą lekkie spadki tego odsetka, ale mocniej rosnąć będą ceny energochłonnych towarów. Dlatego inflacja bazowa dalej będzie wysoka w 2023 r. - komentuje dane GUS ekspert z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Inflacja wyniosła 16,1 proc. - to znacznie więcej niż wynosiły prognozy (15,5 proc.). Zaskoczenie po części związane jest z cenami żywności i energii – komentarz GUS wskazuje m.in. wysoki wzrost cen cukru oraz olei. Mocno rosną także ceny ogrzewania węglem" - ocenił w komentarzu do danych GUS kierownik zespołu makroekonomii PIE Jakub Rybacki.

Zdaniem eksperta nadchodzące miesiące przyniosą kolejne podwyżki rachunków za energię. Jak wskazał, dotychczasowe decyzje taryfowe Urzędu Regulacji Energetyki (URE) sugerują małe zmiany cen regulowanych we wrześniu. - Większy wzrost prawdopodobnie zobaczymy w październiku. Według deklaracji Ministerstwa Klimatu URE będzie podnosić taryfy o około 40 proc. - dodał.

ja

Czytaj też:

Zamach na Putina? Nieoficjalnie: Zaatakowano kolumnę aut z prezydentem Rosji

Platforma wygra wybory i doprowadzi do wypłaty reparacji od Niemiec. Padła obietnica

Są wyniki amerykańskiego "Mam Talent". Sara James przegrała z tancerkami z Libanu


Lubię to! Skomentuj163 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka