Inflacja nie zwalnia tempa. Dwa produkty zaliczyły wzrost cen o ponad 100 procent

Gdańsk, 15.06.2022. Hala Targowa na Głównym Mieście w Gdańsku, przy placu Dominikańskim. Rynek Zielony. PAP/Jerzy Ochoński
Gdańsk, 15.06.2022. Hala Targowa na Głównym Mieście w Gdańsku, przy placu Dominikańskim. Rynek Zielony. PAP/Jerzy Ochoński
Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane na temat inflacji. W sierpniu ceny poszły w górę o 16,1 procent. To najwyższy poziom od marca 1997 roku.

Drożyzny ciąg dalszy

W czwartek GUS poinformował, że wskaźnik cen towarów i usług wzrósł o 16,1 procent rok do roku, co potwierdza wstępne wyliczenia z 31 sierpnia. W lipcu wskaźnik ten wyniósł 15,6 procent. Z danych tych wynika, że ceny miesiąc do miesiąca wzrosły o 0,8 procent w porównaniu do 0,5 w lipcu. 

Najbardziej podrożały paliwa. Nośniki energii (prąd, gaz oraz węgiel) kosztują o 40,3 procent więcej niż rok temu, a paliwa samochodowe – o 23,3 procent więcej. Z kolei ceny żywności wzrosły o 17,5 procent rok do roku i o 1,6 procent w porównaniu z lipcem. 

Jak zauważa "Business Insider", w sierpniu paliwa samochodowe "zaczęły zdejmować presję z inflacji". Oznacza to, że miesiąc do miesiąca staniały one o 8,3 procent, z czego benzyna o 9,7 procent, olej napędowy o 8,3 procent, a gaz LPG o 5 procent. O 0,5 procent spadły również ceny gazu do kuchenek.

Zaskakujące dane o cenach żywności

W kwestii żywności, w porównaniu z lipcem najbardziej drożały: mąka – o 4,2 procent, mleko i tłuszcze roślinne – 3,8 procent. Najbardziej podrożał cukier – w sierpniu kosztował on o 41,3 procent więcej niż w lipcu. Z kolei rok do roku cena cukru wzrosła o aż o 109 procent. 

Dużo szybciej w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku drożał opał – o 156,9 procent rok do roku.

Jak wynika z danych GUS, jedynym towarem, którego ceny spadły jest sprzęt telekomunikacyjny, który staniał o 8,3 procent rok do roku i 0,6 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem. 

RB

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj32 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka