Rosjanie z ograniczonym wjazdem do Polski i krajów nadbałtyckich. „To absolutnie zasadne”

Premier Mateusz Morawiecki (L) i premier Litwy Ingrida Simonyte (P). Fot. PAP/Mateusz Marek
Premier Mateusz Morawiecki (L) i premier Litwy Ingrida Simonyte (P). Fot. PAP/Mateusz Marek
Od poniedziałku Litwa, Łotwa i Estonia a także Polska ograniczają wjazd do swoich krajów dla rosyjskich obywateli. Niekorzystne dla Rosjan zmiany związane są z inwazją Rosji na Ukrainę.

Polska i kraje bałtyckie mówią Rosjanom: "nie"

Litwa, Łotwa i Estonia od poniedziałku ograniczają możliwości wjazdowe na swoje terytorium dla obywateli Rosji posiadających wizy Schengen. Władze tłumaczą decyzję m.in. obawą o bezpieczeństwo narodowe i aspektem moralnym związanym z prowadzoną przez Moskwę wojną na Ukrainie.

Polecamy:

W Polsce przybywa samobójstw. Kto jest w grupie największego ryzyka?

Eksperci nie mają wątpliwości. Dwa duże problemy Rosjan na Ukrainie

Polska wspólnie z kilkoma państwami Unii Europejskiej również wprowadza ograniczenia dla obywateli Federacji Rosyjskiej posiadających wizy.

"Nie dotyczy to Rosjan prześladowanych politycznie"

Nie dotyczy to osób prześladowanych politycznie czy posiadających wizy humanitarne - przypomniał wiceszef MSZ Marcin Przydacz. – Natomiast osoby wspierające reżim, osoby będące blisko władz na Kremlu jasne jest, że te ograniczenia - mimo, że już posiadają taką wizę - powinny obejmować – dodał.

– Skoro znacząca większość Rosjan popiera działania Władimira Putina na Ukrainie, to myślę, że tego typu decyzje ograniczające możliwość podróżowania są absolutnie zasadne – powiedział Przydacz.

A już zwłaszcza - dodał - „po tym, co w ostatnich dniach obiegło świat - fotografie ekshumacji w Iziumie, które potwierdzają, że po raz kolejny najprawdopodobniej doszło do zbrodni wojennych, to takie instrumenty nacisku na Federację Rosyjską powinny być realizowane”.


W czwartek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiadomił, że w wyzwolonym mieście Izium na wschodzie Ukrainy odnaleziono masowy grób. Doradca prezydenta Mychajło Podolak przekazał w piątek na Twitterze, że w miejscu masowego pochówku znajduje się 450 grobów.


Ograniczenia wjazdu dla obywateli Rosji

Ograniczenia wjazdu będą dotyczyć obywateli Rosji, posiadaczy krótkoterminowych wiz Schengen, którzy podróżują w celach innych niż niezbędne, np. w celach turystycznych. Przepisy, które mają zacząć jednocześnie obowiązywać 19 września w trzech krajach bałtyckich, przewidują szereg wyjątków, m.in. wizyty w celach humanitarnych.

8 września premierzy Polski - Mateusz Morawiecki, Estonii - Kaja Kallas, Litwy - Ingrida Simonyte i Łotwy - Arturs Kriszjanis Karinsz opowiedzieli się za ograniczeniem możliwości podróżowania po Europie dla obywateli Rosji. We wspólnym oświadczeniu zapowiedzieli ograniczenie możliwości wjazdu do strefy Schengen dla obywateli rosyjskich podróżujących w celach turystycznych, kulturalnych, sportowych i biznesowych.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki zapowiedział, że rozporządzenie, które m.in. ogranicza wjazd Rosjan do Polski, będzie nowelizowane. Polskie przepisy mają być spójne z przepisami w krajach bałtyckich.

KW

Czytaj dalej:

Wspólne spotkanie liderów opozycji. Weźmie w nim udział ambasador USA w Polsce

Kolizja z udziałem Zbigniewa Ziobry. Minister sprawiedliwości jechał z żoną i dzieckiem

Słynna rosyjska piosenkarka ma dość. Żąda od Kremla, by uznał ją za „zagranicznego agenta”

Upada morale w elitarnych rosyjskich jednostkach. Żołnierze odmawiają służby na Ukrainie

Jeden z liderów Konfederacji rezygnuje. Twarde negocjacje ws. pieniędzy i list wyborczych

Lubię to! Skomentuj54 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka