Edward Mosberg podczas Marszu Żywych w 2018 r. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Edward Mosberg podczas Marszu Żywych w 2018 r. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Nie żyje Edward Mosberg, polski Żyd ocalony z Holokaustu

Redakcja Redakcja Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 58
W wieku 96 lat zmarł Edward Mosberg, polski Żyd ocalony z Holokaustu, zaangażowany w rozwijanie polsko-żydowskiego dialogu.

 Informację o śmierci Mosberga przekazał w mediach społecznościowych Konsul Generalny w Nowym Jorku Adrian Kubicki.


Edward Mosberg działał na rzecz poprawy stosunków polsko-żydowskich

Urodzony 6 stycznia 1926 r. w Krakowie Mosberg był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Płaszowie i Mauthausen. W okresie uwięzienia nosił numer numer obozowy 85454. Większość jego najbliższych (kilkanaście osób) została zgładzona w Holokauście, w tym dziadkowie w obozie zagłady w Bełżec, a matka i siostry w Auschwitz-Birkenau. Ojciec prawdopodobnie został zastrzelony na ulicy w Krakowie.

Po wojnie początkowo nadal mieszkał w Krakowie. W 1951 r. wraz z żoną Cesią Storch wyemigrował do Nowego Jorku. Tam zamieszkali w nowojorskim Harlemie, potem osiedli w hrabstwie Union w stanie New Jersey. Mieli 3 córki. W USA Edward Mosberg pracował w różnych zawodach, ostatecznie związał się z branżą deweloperską. Posiadał obywatelstwo polskie i amerykańskie.

Jego imię nosi odznaczenie, przyznawane przez Fundację From The Depths, za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej. Edward Mosberg został odznaczony przez tę fundację za "budowanie dialogu w duchu pamięci o Holocauście". Wystąpił w produkcji filmowej pt. Destination Unknown z 2017, przedstawiającej historię holocaustu.

Przeczytaj też: Bunt Rosjan przeciwko wojnie i Putinowi. Protesty na ulicach, ucieczki z kraju

Edward Mosberg brał udział  w Marszach Żywych w Auschwitz

Edward Mosberg wielokrotnie uczestniczył w Marszach Żywych w Auschwitz. Zasłynął także obroną Pomnika Katyńskiego w New Jersey, który miał zostać umieszczony w mniej eksponowanym miejscu. Zdjęcie przedstawiające Edwarda Mosberga, wraz z wnuczką zapalającego pochodnię pamiątkową w czasie Marszu Żywych w Auschwitz-Birkenau, zostało wydrukowane na okładce albumu pt. "Świadkowie: Światło pamięci niosą następne pokolenia autorstwa Eliego Rubensteina", wydanego w wersji polskojęzycznej w 2018.

W 2019 roku przyjechał z USA do Polski, by wziąć udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wówczas również spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.

image
podpis: Edward Mosberg w Pałacu Prezydenckim ww wrześniu  2019 roku

Mosberg uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP

W maju 2019 r. prezydent Andrzej Duda odznaczył Edwarda Mosberga Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP "za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-żydowskiego dialogu i upowszechnianie wiedzy o roli Polaków w ratowaniu Żydów".

- W wieku 93 lat wrócić do miasta, w którym się urodziłem i otrzymać takie odznaczenie jest dla mnie okolicznością niesamowicie poruszającą - powiedział wówczas Mosberg.

- Przyjmuję tę nagrodę w imieniu siebie, mojej żony, moich dzieci i wnuków, a co najważniejsze, na cześć mojej matki, ojca, rodzeństwa oraz 6 milionów Żydów, brutalnie zamordowanych przez niemieckich nazistów podczas Holokaustu. Ważne aby ci, którzy przychodzą po nas, byli naszymi świadkami i mieli pewność, że tragedia Holocaustu nigdy nie zostanie zapomniana - mówił. - Odznaczenie dedykuję także na cześć tych, którzy oddali i ryzykowali swoje życie, aby ratować Żydów w czasie wojny, jak rodzina Ulmów z Markowej, a także w nadziei na lepsze relacje między narodem Żydowskim i Polskim - dodał.

ja

Czytaj także:

Izrael: Reparacje wojenne? To sprawa między Polską a Niemcami

Wiarygodność prezentera. Wyrok dla Kraśki uniemożliwi mu powrót do TVN?

Wielu obrońców Azowstalu wróciło do domów. Sensacyjne kulisy negocjacji z Rosją


Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura