Marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Premie i nagrody dla kierownictwa Kancelarii Senatu. Tomasz Grodzki odniósł się do wyroku

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 32
Pod koniec lutego Interia.pl wystąpiła o ujawnienie nagród, dodatków senackich, premii lub innych dodatkowych form wynagrodzenia, które w 2021 r. otrzymali najważniejsi urzędnicy izby wyższej parlamentu. Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok w tej sprawie. A marszałek Senatu Tomasz Grodzki zabrał głos.

Tomasz Grodzki ws. wyroku WSA

Będzie wniosek o kasację wyroku WSA ws. udostępnienia informacji publicznych o premiach i nagrodach, które w ub. roku otrzymało kierownictwo Kancelarii Senatu - poinformował w czwartek marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Polecamy:

Championem może być każdy z Was!

Częściowa mobilizacja w Rosji? B. ambasador RP w Moskwie: Nie ma czegoś takiego

We wtorek interia.pl napisała, że pod koniec lutego wystąpiła o ujawnienie nagród, dodatków senackich, premii lub innych dodatkowych form wynagrodzenia, które w 2021 r. otrzymali najważniejsi urzędnicy izby wyższej parlamentu. Jak poinformowano, po odmowie udzielenia odpowiedzi przez szefa Kancelarii Senatu redakcja zaskarżyła tę decyzję, a 10 sierpnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że - jak pisze interia - "najbliższy współpracownik marszałka jest zobowiązany rozpoznać wniosek". Dodano, że Kancelaria Senatu zamierza złożyć skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

W czwartek marszałek Grodzki poinformował, że z jego wiedzy wynika, iż sprawą zajmuje się Kancelaria Senatu. – Nie powiem szczegółów, ale z tego co wiem, będzie wniosek o kasację – zapewnił w rozmowie z PAP.

"Wpływowe osoby w otoczeniu Grodzkiego"

„Pytania przesłane Kancelarii Senatu przez Interię dotyczyły najbardziej wpływowych osób w otoczeniu Tomasza Grodzkiego. Chodziło o kierownictwo Centrum Informacyjnego Senatu oraz szefową gabinetu marszałka. W 2021 r. szefem był Maciej Berek. Zastępcy to Jakub Stefaniak i Anna Godzwon. Najbliżej najważniejszego z senatorów Platformy była z kolei Małgorzata Daszczyk nazywana w kuluarach »pierwszą damą Senatu«” - podkreślono w artykule Interii.pl.

Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok

10 sierpnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok, zgodnie z którym zobowiązuje szefa Kancelarii Senatu Adama Niemczewskiego "do rozpoznania wniosku (dziennikarza Interii.pl Jakuba Szczepańskiego) z 24 lutego 2022 r. o udostępnienie informacji publicznej w terminie 14 dni od daty doręczenia odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy". WSA stwierdził ponadto w wyroku, że "bezczynność Szefa Kancelarii Senatu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa".

Jak lawiruje Senat

Portal Interia.pl przypomniał we wtorek, że wniosek dotyczący gratyfikacji finansowych za 2021 r. złożył 24 lutego, a miesiąc później Kancelaria Senatu poinformowała o przedłużeniu terminu odpowiedzi do 25 kwietnia br. "z powodu konieczności podjęcia czynności analitycznych oraz analizy prawnej możliwości uwzględnienia wniosku". W wyznaczonym terminie Interię poinformowano, że dane, o których ujawnienie wnioskowała, nie stanowią informacji publicznej.

Według portalu, Kancelaria Senatu powołała się na sprzeczne orzecznictwo sądów, wskazując na wyrok z 2021 r., kiedy prasa domagała się udostępnienia imion i nazwisk oraz pełnionej funkcji pracowników w izbie wyższej parlamentu: „Formalnie urzędnicy Tomasza Grodzkiego uznali, że zapytaliśmy o osoby, które nie pełnią funkcji publicznych, więc nie muszą nam odpowiadać”. Dlatego Interia zwróciła się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Marek Pęk kpi z Tomasza Grodzkiego

„A tymczasem #SenatRP T.#Grodzki - ostoja praworządności, reduta demokracji, izba prestiżu, itp. itd. - ukrywa przed opinią publiczną informacje o premiach i nagrodach dla kierownictwa najbardziej upartyjnionej Kancelarii w historii RP” - napisał tego samego dnia wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS) na Twitterze, odnosząc się tak do doniesień portalu.


Czytaj dalej:

Rzecznik Praw Dziecka zaatakował TVN. KRRiT odniosła się do jego skargi

Niemcy mają plany wobec Gazpromu. Interes będzie się dalej kręcił

Rosyjskie władze nie mają skrupułów. Mobilizacja uderza również w dzieci

Dowódcy z Azowstalu nie wrócą do Ukrainy. Są "pod ochroną" prezydenta ościennego państwa

Nowy sondaż wyborczy. Jedna partia zaliczyła spory wzrost poparcia

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka