Premie i nagrody dla kierownictwa Kancelarii Senatu. Tomasz Grodzki odniósł się do wyroku

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Pod koniec lutego Interia.pl wystąpiła o ujawnienie nagród, dodatków senackich, premii lub innych dodatkowych form wynagrodzenia, które w 2021 r. otrzymali najważniejsi urzędnicy izby wyższej parlamentu. Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok w tej sprawie. A marszałek Senatu Tomasz Grodzki zabrał głos.

Tomasz Grodzki ws. wyroku WSA

Będzie wniosek o kasację wyroku WSA ws. udostępnienia informacji publicznych o premiach i nagrodach, które w ub. roku otrzymało kierownictwo Kancelarii Senatu - poinformował w czwartek marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Polecamy:

Championem może być każdy z Was!

Częściowa mobilizacja w Rosji? B. ambasador RP w Moskwie: Nie ma czegoś takiego

We wtorek interia.pl napisała, że pod koniec lutego wystąpiła o ujawnienie nagród, dodatków senackich, premii lub innych dodatkowych form wynagrodzenia, które w 2021 r. otrzymali najważniejsi urzędnicy izby wyższej parlamentu. Jak poinformowano, po odmowie udzielenia odpowiedzi przez szefa Kancelarii Senatu redakcja zaskarżyła tę decyzję, a 10 sierpnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że - jak pisze interia - "najbliższy współpracownik marszałka jest zobowiązany rozpoznać wniosek". Dodano, że Kancelaria Senatu zamierza złożyć skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

W czwartek marszałek Grodzki poinformował, że z jego wiedzy wynika, iż sprawą zajmuje się Kancelaria Senatu. – Nie powiem szczegółów, ale z tego co wiem, będzie wniosek o kasację – zapewnił w rozmowie z PAP.

"Wpływowe osoby w otoczeniu Grodzkiego"

„Pytania przesłane Kancelarii Senatu przez Interię dotyczyły najbardziej wpływowych osób w otoczeniu Tomasza Grodzkiego. Chodziło o kierownictwo Centrum Informacyjnego Senatu oraz szefową gabinetu marszałka. W 2021 r. szefem był Maciej Berek. Zastępcy to Jakub Stefaniak i Anna Godzwon. Najbliżej najważniejszego z senatorów Platformy była z kolei Małgorzata Daszczyk nazywana w kuluarach »pierwszą damą Senatu«” - podkreślono w artykule Interii.pl.

Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok

10 sierpnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok, zgodnie z którym zobowiązuje szefa Kancelarii Senatu Adama Niemczewskiego "do rozpoznania wniosku (dziennikarza Interii.pl Jakuba Szczepańskiego) z 24 lutego 2022 r. o udostępnienie informacji publicznej w terminie 14 dni od daty doręczenia odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy". WSA stwierdził ponadto w wyroku, że "bezczynność Szefa Kancelarii Senatu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa".

Jak lawiruje Senat

Portal Interia.pl przypomniał we wtorek, że wniosek dotyczący gratyfikacji finansowych za 2021 r. złożył 24 lutego, a miesiąc później Kancelaria Senatu poinformowała o przedłużeniu terminu odpowiedzi do 25 kwietnia br. "z powodu konieczności podjęcia czynności analitycznych oraz analizy prawnej możliwości uwzględnienia wniosku". W wyznaczonym terminie Interię poinformowano, że dane, o których ujawnienie wnioskowała, nie stanowią informacji publicznej.

Według portalu, Kancelaria Senatu powołała się na sprzeczne orzecznictwo sądów, wskazując na wyrok z 2021 r., kiedy prasa domagała się udostępnienia imion i nazwisk oraz pełnionej funkcji pracowników w izbie wyższej parlamentu: „Formalnie urzędnicy Tomasza Grodzkiego uznali, że zapytaliśmy o osoby, które nie pełnią funkcji publicznych, więc nie muszą nam odpowiadać”. Dlatego Interia zwróciła się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Marek Pęk kpi z Tomasza Grodzkiego

„A tymczasem #SenatRP T.#Grodzki - ostoja praworządności, reduta demokracji, izba prestiżu, itp. itd. - ukrywa przed opinią publiczną informacje o premiach i nagrodach dla kierownictwa najbardziej upartyjnionej Kancelarii w historii RP” - napisał tego samego dnia wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS) na Twitterze, odnosząc się tak do doniesień portalu.


Czytaj dalej:

Rzecznik Praw Dziecka zaatakował TVN. KRRiT odniosła się do jego skargi

Niemcy mają plany wobec Gazpromu. Interes będzie się dalej kręcił

Rosyjskie władze nie mają skrupułów. Mobilizacja uderza również w dzieci

Dowódcy z Azowstalu nie wrócą do Ukrainy. Są "pod ochroną" prezydenta ościennego państwa

Nowy sondaż wyborczy. Jedna partia zaliczyła spory wzrost poparcia

Lubię to! Skomentuj32 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka