250 miliardów zł na dzieci. Tak dużych inwestycji w pediatrię nie było od dawna

Minister Zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej towarzyszącej otwarciu Centrum Psychiatrii dla dzieci i dorosłych przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, 7 bm. (jm) PAP/Artur Reszko
Minister Zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej towarzyszącej otwarciu Centrum Psychiatrii dla dzieci i dorosłych przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, 7 bm. (jm) PAP/Artur Reszko
Ćwierć miliarda złotych rocznie trafi na opiekę nad noworodkami, a ponad 3 miliardy złotych dodatkowych funduszy otrzymają szpitale pediatryczne. Tak dużych inwestycji w opiekę nad najmłodszymi pacjentami nie było od dawna.

Większe nakłady finansowe na dzieci

Jak to możliwe? Wzrosła wycena świadczeń w neonatologii, czyli tej części medycyny, która zajmuje się noworodkami, a dodatkowo Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia poszerzają listę unikalnych świadczeń wysokospecjalistycznych, które są lepiej płatne. Jednocześnie minister zdrowia zwrócił się do prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji o pilne przeliczenie kwot płaconych za zabiegi w całej pediatrii. Uruchomiono również pieniądze z Funduszu Medycznego, który powstał z inicjatywy Prezydenta RP, we współpracy z Ministrem Zdrowia.

Czytaj: Zakażenia w szpitalach. Większość przypadków zdominowała pandemia koronawirusa

Nowe taryfy w neonatologii obowiązują od początku października i oznaczają wzrost nakładów na opiekę nad noworodkami aż o 250 mln zł rocznie. Jest to gwarancja podniesienia standardu opieki na oddziałach neonatologicznych. Z kolei poszerzenie listy unikalnych świadczeń wysokospecjalistycznych objętych specjalnym wskaźnikiem podnoszącym ich wycenę, inaczej mówiąc kwotę, jaką za ich wykonanie płaci Narodowy Fundusz Zdrowia, oznacza wzrost nakładów na te świadczenia aż o jedną piątą. Te świadczenia to m.in. operacje naprawcze zatoki moczowo-płciowej, czy przezskórny przezwątrobowy drenaż żółci, bardzo ważny dla małych pacjentów. Kolejna istotna zmiana zajdzie w długotrwałej opiece nad chorymi dziećmi. Od 1 stycznia przyszłego roku każda hospitalizacja przekraczająca 30 dni będzie płatna na bieżąco, nie zaś dopiero po wypisaniu małego pacjenta do domu. To poprawi płynność wysokospecjalistycznych ośrodków, które zajmują się długotrwałą i kompleksową opieką nad dziećmi.

- Pediatria podobnie jak psychiatria dziecięca to dla nas obecnie priorytet. Z tego też względu systematycznie podnosimy nakłady na leczenie dzieci i nadal będziemy je podnosić – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski, który zwrócił się na początku września do prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji o jak najpilniejsze przeliczenie procedur w całej pediatrii.

Fundusz Medyczny wesprze małych pacjentów

To nie koniec dobrych wiadomości, bo do szpitali pediatrycznych trafią miliardy z Funduszu Medycznego. W sumie to ponad 3,1 mld zł na inwestycje przeznaczonych do 14 szpitali leczących dzieci. Dzięki nim zwiększy się komfort opieki nad małymi pacjentami. Prezydent RP Andrzej Duda oraz minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili wyniki konkursu dla szpitali pediatrycznych z Funduszu Medycznego.

- Rozstrzygnięty właśnie konkurs na budowę lub przebudowę szpitali i oddziałów pediatrycznych jest pierwszym konkursem na środki z Funduszu Medycznego. To są środki ze specjalnego źródła, po to aby przyspieszyć diagnostykę i leczenie dzieci. Kwota ponad 3 mld zł trafi na inwestycje z przeznaczeniem dla dzieci - powiedział Prezydent Andrzej Duda w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka.

Fundusz Medyczny. Będą kolejne konkursy

Fundusz Medyczny powstał z inicjatywy Prezydenta RP we współpracy z Ministrem Zdrowia. Dotychczas pieniądze z Funduszu były przeznaczane na bieżąco głównie na leczenie i ratowanie życia dzieci. Na ten cel wydatkowanych zostało w granicach 550 mln zł. Blisko 100 mln zł Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło na ratunkowy dostęp do technologii lekowych.

- To wielki dzień dla polskiej pediatrii. Jeszcze nie było konkursu na tak ogromną kwotę. Początkowo na konkurs przeznaczyliśmy 2 mld zł. Jednak z uwagi na duże zainteresowanie zwiększyliśmy pulę środków do ponad 3 mld zł. Przed nami kolejne konkursy z Funduszu Medycznego - wyjaśnił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dla przykładu Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II otrzymało aż 168 mln zł na projekt kompleksowej modernizacji wraz z rozbudową klinicznego szpitala pediatrycznego. Fundusz Medyczny pokryje w tym przypadku całość inwestycji. Jednymi z największych projektów, bo opiewającymi na blisko 300 mln zł, które zyskały finansowanie z Funduszu są m.in. utworzenie interdyscyplinarnego centrum leczenia i diagnostyki Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie,  utworzenie Uniwersyteckiego Centrum Zabiegowego dla Dzieci w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony konkurs na wsparcie infrastruktury strategicznych podmiotów udzielających świadczeń onkologicznych. Z kolei z Subfunduszu Modernizacji Podmiotów Leczniczych co najmniej 200 mln zł będzie przeznaczone na modernizację i doposażenie szpitalnych oddziałów ratunkowych. Do 2029 r. ze środków Subfunduszu Infrastruktury Strategicznej, jednego z czterech filarów Funduszu Medycznego, placówki strategiczne dla systemu ochrony zdrowia otrzymają co najmniej 10 mld zł.

Łącznie w latach 2021-2029 z Funduszu Medycznego Ministerstwo Zdrowia wydatkuje 40 mld zł.

Tomasz Wypych

Czytaj dalej:
Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo