Pacjenci w przychodni. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP
Pacjenci w przychodni. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP

Przychodzi pacjent do przychodni, czyli nasze prawa w POZ

Redakcja Redakcja Służba zdrowia Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
Jedynym kryterium, które uzasadnia konieczność wizyty u lekarza jeszcze w dniu zgłoszenia jest stan zdrowia pacjenta. To lekarz rodzinny decyduje o tym, czy ze względów medycznych przyjmie pacjenta, czy nie. Nie ma prawa decydować o tym pracownik rejestracji. Życie pokazuje jednak, że różnie z tym bywa. Jak zatem korzystać z pomocy lekarza pierwszego kontaktu?

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Zgodnie z założeniem Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ) jest powszechna, dostępna dla każdego ubezpieczonego i tak naprawdę stanowi najważniejszą część systemu ochrony zdrowia. To pierwsza linia frontu w walce z chorobami i innymi zagrożeniami dla zdrowia i życia człowieka. Żeby uzyskać pomoc od lekarza POZ trzeba złożyć deklarację wyboru lekarza. Można to zrobić tradycyjnie na formularzu, który zostawimy w wybranej przez nas poradni POZ, albo elektronicznie przez Internetowe Konto Pacjenta. Lekarz POZ przyjmuje nas w gabinecie i poradni, ale także, gdy jest to uzasadnione medycznie, w naszym mieszkaniu, a nawet w domu pomocy społecznej. Przychodnie powinny być czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Placówki nie pracują w święta i dni wolne od pracy, bo wtedy, podobnie jak pomiędzy g. 18 a 6 rano, działa nocna i świąteczna opieka zdrowotna.

Szwedzki biolog został laureatem Nagrody Nobla. "Dokonał czegoś pozornie niemożliwego"

Jak zapisać się na wizytę do lekarza POZ

Na wizytę do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej pacjenci mogą zapisać się osobiście, telefonicznie, za pośrednictwem osoby trzeciej lub drogą elektroniczną. Każdy ubezpieczony pacjent ma prawo zapisać się na wizytę w placówce, w której złożył deklarację wyboru, dowolnego dnia w godzinach pracy placówki podstawowej opieki zdrowotnej. Przychodnie zobowiązane są zapewnić rejestrację pacjentów na podstawie zgłoszenia we wszystkich formach. Pamiętajmy, że pracownik rejestracji nie przyjmuje pacjentów i nie może podejmować decyzji medycznych. Odpowiada jedynie za sprawy organizacyjne. Jeśli pracownik rejestracji odmawia zapisania pacjenta na wizytę lekarską, pacjenci w powinni zwrócić się do kierownika poradni z prośbą o wyjaśnienia. Jeśli pacjent uzna, że udzielona odpowiedź jest niewystarczająca, może zwrócić się do NFZ, a także Rzecznika Praw Pacjenta. Zasady rejestracji pacjentów wynikają z rozporządzenia Ministra Zdrowia i muszą się do nich stosować wszystkie przychodnie, które mają umowę z NFZ.

Niecodzienny pomysł na uniwersytecie SWPS. Klowni będą uczyć przyszłych psychologów

W przypadkach uzasadnionych stanem zdrowia pacjenta pomoc powinna być udzielana w dniu zgłoszenia, także w domu pacjenta. Informacje dotyczące m.in. godzin i miejsc przyjęć pacjentów oraz zasad zapisów na porady i wizyty muszą znajdować się w każdej przychodni i być dostępne dla chorych. 

W poradni POZ dorosłych przyjmuje lekarz specjalista medycyny rodzinnej lub internista, a dzieci także pediatra. Po badaniu ogólnym lekarz POZ może skierować nas na badania diagnostyczne, także do lekarzy specjalistów lub szpitala. Decyzję podejmuje samodzielnie na podstawie wskazań medycznych. Nie może wydać skierowań tylko dlatego, że żąda ich pacjent. Jednak możemy prosić lekarza, żeby zasięgnął opinii innego lekarza. Mamy również prawo wnioskować do kierownika poradni, aby inny lekarz sprawdził, czy odmowa wystawienia skierowania była słuszna. Obie prośby pacjenta muszą być odnotowane w dokumentacji medycznej. Jeśli jednak lekarz uzna, że nie ma podstaw do konsultacji, może odmówić jej wykonania.

W Polsce można dostać leki za darmo. Jak je zdobyć?

Czym zajmuje się lekarz POZ

Przede wszystkim oczywiście leczy choroby i udziela porad, zapisuje leki i monitoruje ich zażywanie. Ustala i wykonuje zabiegi medyczne. Wystawia zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne, a także zwolnienia. Zajmuje się profilaktyką chorób, w tym wieku rozwojowego i układu krążenia, ponadto kieruje na obowiązkowe szczepienia ochronne i okresowe badania kontrolne. Do tego ocenia stan zdrowia w ramach badań bilansowych, wysyła na diagnostykę laboratoryjną oraz obrazową i nieobrazową (EKG, RTG, USG), w tym również na test w kierunku COVID-19. Jego rolą jest interpretacja wyników badań i konsultacji wykonanych przez inne placówki lecznicze po to, by przekazać te informacje pacjentowi. Jeśli jest taka konieczność, to lekarz POZ kieruje na leczenie uzdrowiskowe i rehabilitacyjne, do lekarzy specjalistów lub szpitala oraz pielęgniarskiej długoterminowej opieki domowej.

Seniorzy nie wykupują leków, bo są za drogie

Lekarz POZ zbada w gabinecie i w domu chorego

Mało kto z nas pamięta o tym, że lekarz orzeka o stanie zdrowia, wykonuje zabiegi w gabinecie zabiegowym i w domu pacjenta. Jego zadaniem jest również kwalifikacja do transportu sanitarnego, wystawianie zleceń na transport sanitarny i na świadczenia pielęgniarki POZ oraz zaświadczenia i orzeczenia dotyczące stanu zdrowia pacjenta. Zajmuje się także realizacją programów zdrowotnych i profilaktycznych. I co ważne, wystawia kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego (zwaną zieloną kartą DILO).

Tomasz Wypych

Czytaj także:

Zełenski oficjalnie odmawia prowadzenia rozmów z Putinem. Wymowny komentarz Pieskowa

Dugin przemówił w rosyjskiej telewizji. Twierdzi, że siły NATO uderzyły na Rosję

Marianna Schreiber została raperką. Nagrała teledysk na blokowisku. "Polityczny dramat"

Szef Banku Narodowego Ukrainy składa rezygnację

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj14 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo