Węgiel będzie tańszy. Projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów

Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin podczas konferencji prasowej w Otwocku. (fot. PAP)
Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin podczas konferencji prasowej w Otwocku. (fot. PAP)
W piątek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował o przyjęciu przez Radę Ministrów projektu ustawy, określającego maksymalną cenę sprzedaży węgla na poziomie 1500 zł. — Oznacza to, że węgiel dla odbiorcy końcowego będzie znacznie tańszy — podkreślił Sasin.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dystrybucji węgla

"Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który określa cenę sprzedaży węgla dla samorządów na maksymalnym poziomie 1500 zł. Oznacza to, że węgiel dla odbiorcy końcowego będzie znacznie tańszy" – poinformował wicepremier w piątek na Twitterze.

W przyszłym tygodniu projekt trafi pod obrady Sejmu

W czwartek wicepremier Sasin poinformował, że projekt ustawy o dystrybucji węgla w piątek zostanie przyjęty przez Radę Ministrów, a w przyszłym tygodniu trafi pod obrady Sejmu. Minister dodał, że samorządy, które wcześniej kupiły węgiel po wyższej cenie dostaną faktury korygujące.

Zapewniał, że samorządy, które kupiły wcześniej węgiel po cenie wyższej niż ta gwarantowana w ustawie, bo po 2,6 tys. zł, po tej cenie rynkowej, nic nie stracą.

"Samorządy muszą opłacić transport i pewne swoje koszty manipulacyjne, bo wiadomo, że trzeba ten węgiel przyjąć, zważyć, sprzedać. Z naszych symulacji wynika, że to będzie znacząco mniej niż te 500 zł, które pozostawiamy jako luz, ponieważ cena węgla ostateczna nie może być wyższa niż 2000 zł" - mówił wicepremier.

Jak informował wcześniej, do końca roku trafi do Polski z importu ok. 11 mln ton węgla, a do końca sezonu grzewczego ok. 17 mln ton. Ok. 30 proc. będzie mogło trafić po przesianiu do gospodarstw domowych.

Założenia projektu omawianej ustawy zaprezentowano w czwartek na wspólnej konferencji z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jacka Sasina w Otwocku. 

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka