Prokuratura Europejska rozpoczyna dochodzenie. Chodzi o szczepionki na COVID-19

Prokuratura Europejska wszczyna dochodzenie w sprawie zakupu szczepionek na COVID-19. Nie sprecyzowano jednak, kto ono dotyczy i które kontrakty są badane. (fot. Pixabay)
Prokuratura Europejska wszczyna dochodzenie w sprawie zakupu szczepionek na COVID-19. Nie sprecyzowano jednak, kto ono dotyczy i które kontrakty są badane. (fot. Pixabay)
Unijna prokuratura wszczyna dochodzenie dotyczące zakupu szczepionek na COVID-19. Nie wiadomo jednak, kto jest jego przedmiotem, ani które z kontraktów zawartych w UE są badane.

Dochodzenie w sprawie zakupu szczepionek na COVID-19

W raporcie opublikowanym przez Prokuraturę Europejską nie sprecyzowano, kto jest przedmiotem dochodzenia oraz które z kontraktów szczepionkowych były analizowane. 

— Na tym etapie żadne dalsze szczegóły nie zostaną podane do wiadomości publicznej — przekazała Prokuratura Europejska.

Dwie agencje nadzorujące zwróciły szczególną uwagę na jedną konkretną umowę i kontakty na wysokim szczeblu pomiędzy Ursulą von der Leyen a kierownictwem firmy Pfizer.

Von der Leyen sama ustalała umowę z dyrektorem Pfizera?

W kwietniu 2021 roku na łamach "New York Times" poinformowano o wiadomościach tekstowych wymienianych między von der Leyen a dyrektorem generalnym Pfizera. Dotyczyły one przygotowań do największego zamówienia na szczepionki w UE – do 1,8 mld dawek. Umowa ta, gdyby została w pełni zrealizowana, warta byłaby nawet 35 mld euro.

Z kolei w styczniu bieżącego roku Komisja Europejska oskarżona została przez rzecznika praw obywatelskich UE o niewłaściwe administrowanie związane z nieodszukaniem wiadomości, w odpowiedzi na prośbę o ich udostępnienie. KE argumentowała wówczas, że "nie przechowuje się krótkotrwałych, efemerycznych dokumentów".

Raport Europejskiego Trybunału Obrachunkowego

Europejski Trybunał Obrachunkowy opublikował raport, w którym stwierdzono, że Komisja nie zgodziła się na ujawnienie jakichkolwiek szczegółów na temat osobistej roli Ursuli von der Leyen w rozmowach dotyczących kontraktu z Pfizerem. Według organu, szefowa KE odstąpiła od pierwotnie ustalonych w negocjacjach na temat szczepionek zasad. Według Trybunału von der Leyen zamiast polegać na wspólnych zespołach negocjacyjnych, osobiście pracowała nad wstępną umową z amerykańską firmą.

Ponadto Komisja odmówiła dostarczenia Trybunałowi jakichkolwiek dokumentów związanych ze wstępnymi negocjacjami dotyczącymi umowy z Pfizerem.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj40 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka