Amerykańscy dostawcy wstrzymują współprace z największymi chińskimi producentami chipów. (fot. Flickr)
Amerykańscy dostawcy wstrzymują współprace z największymi chińskimi producentami chipów. (fot. Flickr)

Chińscy producenci chipów stracą miliony. Dostawcy z USA wstrzymują współpracę

Redakcja Redakcja Chiny Obserwuj temat Obserwuj notkę 34
Amerykańscy dostawcy chipów wycofują swoich pracowników z wiodącej chińskiej firmy będącej ich producentem. Wstrzymują także działalność biznesową w Chinach, ponieważ – według źródeł – zmagają się z wpływem ograniczeń eksportu półprzewodników, nałożonych przez Departament Handlu.

Państwowy producent Yangtze Memory Technologies Co. stoi w obliczu zamrożenia wsparcia od kluczowych dostawców, w tym KLA Corp i Lam Research Corp. To następstwo zeszłotygodniowych restrykcji nałożonych przez USA na chiński sektor chipowy, które mają na celu niedopuszczenie do rozwoju potęgi militarnej Chin z użyciem amerykańskiej technologii.

Chińscy producenci chipów tracą miliony

W środę sprzedawca komponentów do produkcji chipów, Applied Materials Inc., z powodu ograniczeń obniżył swoje prognozy sprzedaży na bieżący kwartał o około 400 milionów dolarów. Firma jest jednym z największych producentów sprzętu do produkcji chipów na świecie. W drugim kwartale bieżącego roku wygenerowała ponad 27 procent swojej sprzedaży w Chinach, łącznie zarabiając prawie 1,8 mld dolarów. 

Firma Applied Materials Inc. oświadczyła, że dąży ona do do uzyskania licencji eksportowych. Dodano jednak, że producent spodziewa się podobnej sprzedaży w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Poważne zakłócenia w biznesie

Jak zauważa "Wall Street Journal", amerykańscy producenci chipów zatrudniają wielu pracowników, którzy stacjonują w fabryce Yangtze Memory Technologies Co. Odgrywają oni niezwykle ważną rolę w rozwijaniu jej możliwości produkcyjnych, ponieważ wnoszą wiedzę na temat zaawansowanych technologicznie narzędzi do produkcji chipów. Jeśli wstrzymanie zostanie przedłużone, firmom takim jak YMTC grozi odcięcie od uaktualnień, wiedzy technicznej i przyszłych technologii, które niezbędne są do rozwoju chipów.

Mimo, że działania te mogą być tymczasowe, są one natychmiastową oznaką poważnych zakłóceń, z którymi zmagają się chińscy producenci chipów i amerykańscy dostawcy technologii. Waszyngton w ten sposób przyczynia się do stłumienia rozwijającego się przemysłu półprzewodników. Obecne ograniczenia są jednymi z największych ograniczeń wymierzonymi w chińskich producentów.  

Będą wyjątki?

Ogłoszone w piątek przez Departament Handlu zasady wprowadzają nowe wymagania licencyjne dla zaawansowanych półprzewodników i sprzętu do produkcji układów scalonych, mających trafiać do chińskich zakładów. Licencje dla zakładów należących do firm amerykańskich i sprzymierzonych z USA będą rozpatrywane indywidualnie, natomiast zakłady należące do Chińczyków najprawdopodobniej spotkają się z odmową.

W środę firmy Intel oraz południowokoreański producent pamięci SK Hynix poinformowały, że zapewniły sobie odstępstwa, dzięki którym ich zakłady w Chinach będą mogły nadal działać. Oczekuje się, że inne firmy amerykańskie i sojusznicze otrzymają podobne zgody.

— Wierzę, że rząd USA zamierza zmusić bardziej zaawansowane zakłady produkcyjne chińskich firm, takich jak SMIC i YMTC, do całkowitego zamknięcia — stwierdził Gregory Allen, starszy pracownik Center for Strategic and International Studies. — Jednak bardziej zaawansowane chińskie zakłady produkcyjne południowokoreańskich i innych międzynarodowych firm zostaną jedynie pozbawione możliwości rozszerzenia się poza ich obecny ślad produkcyjny — wyjaśnił.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka